Evropski parlament priznao Kosovo?
Poslanici Evropskog parlamenta izglasali su juče na plenarnom zasedanju u Strazburu rezoluciju o strategiji budućeg proširenja Evroposke unije u kojoj se predlaže odmrzavanje prelaznog sporazuma sa Srbijom, ali se o Kosovu govori kao nezavisnoj državi.
Naime, u tekstu rezolucije nigde se, uz reč Kosovo, ne pominje rezolucija 1244 UN, osim na mestu gde se samo ponavlja formula iz već na prethodnom zasedanju usvojenog izveštaja slovenačkog poslanika Tanje Fajon o viznoj liberalizaciji.
Bez uvodne odrednice koja upućuje na Rezoluciju 1244 UN, kako je to predlagao odbačeni amandman bugarskog poslanika Kristijana Vigenina, deo teksta u kome se izričito govori o "otvaranju puta integraciji Kosova u Evropsku uniju" predstavlja presedan.
Prvi put se u ovakvoj vrsti evropskog dokumenta o Kosovu govori kao da je suverena država. Kako saznajemo, ovakva formulacija opstala je uprkos
Euleks sprovodi Ahtisarijev plan
|
Dobro obavešteni izvori u Evropskom parlamentu rekli su dopisniku "Vesti" da se u toku priprema teksta rezolucije o proširenju EU u ponedeljak uveče vodila oštra bitka na sastanku poslaničkog odbora za spoljnu politiku po pitanju izostavljanja Rezolucije UN 1244 kad se pominje Kosovo kao i po pitanju zvaničnog imena Mekedonije, koja se privremeno zove Bivša jugoslovenska Republika Mekedonija.
Nemačka struja insistirala je da se predloženi tekst rezolucije ostavi bez pominjanja Rezolucije UN 1244, pristajući samo da se u fusnoti pomene da nezavisnost Kosova nije priznalo pet zemalja EU. Grupa nemačkih poslanika insistirala je, kako nam je rekao naš sagovornik-učesnik na sastanku, da se o stvarima govori kakve one jesu.
Grčki poslanici su zastupali suprotan stav tražeći navođenje Rezolucije 1244 UN kad se pominje Kosovo. Istovremeno, Grci su zastupali oštar stav oko zvaničnog imena bivše jugoslovenske republike Makedonije, tražeći čak da se Skoplju zabrani i zvanična upotreba prideva makedonski, kad je u pitanju, na primer "makedonski sir".
"Ako bi nemačka struja popustila oko Grčke, Grci bi popustili oko Kosova", rekao nam je posle sastanka odbora za spoljnu politiku izvor blizak nemačkoj delegaciji.
U međuvremenu, u sredu popodne, dobro obavešteni izvori potvrdili su nam da je skoro postignut sporazum oko imena Makedonije, koja bi trebalo da se zove Severna Makedonija.
U završnici svih kombinacija postalo je jasno da su se pitanja imenovanja Kosova i Makedonije rešavala po principu spojenih sudova: Grci su došli do rešenja oko imena Makedonije, koje im odgovara uz prećutnu podršku Nemaca i nisu uložili nijedan suštinski amandman kad je reč o Kosovu (izuzev jedan tako radikalan, da su znali da će biti odbijen).
Đelić: EP ne određuje status naše pokrajine
Potpredsednik Vlade Božidar Đelić kaže da "Evropski parlament nije mesto gde se određuje status naše južne pokrajine".
J. L. P. |