Vlada je u panici
Vlada namerava da državnu kasu iduće godine popunjava, između ostalog i izmenama u naplati poreza na dodatu vrednost, a tu se posebno izdvaja računarska oprema, hotelijerstvo i južno voće koji više neće biti oporezovani po stopi od osam, već od 18 odsto. Ovaj zahvat budžetu bi trebalo da obezbedi milijardu i po dinara dogodine, ali i izazove probleme o kojima vlada zasad ne razmišlja.
Zašto je PDV od 18 odsto na računarsku opremu loš?
- Ako Srbija ima strategiju razvoja informatičkog društva i ministri tvrde da je u tom sektoru najveći prostor za razvoj, onda se u tom sektoru ne uvode veći nameti. Povećanje PDV-a će dovesti do poskupljenja računarske opreme za desetak odsto, a to će se odraziti na pad prodaje, te ne vidim svrhu takve odluke. Ona je dokaz da vlada nema nikakvu strategiju i da luta u rešenjima za punjenje budžeta.
Da li je moguće ravijati turizam i istovremeno povećavati poreze ugostiteljima?
- Naravno da nije. Srbija ionako ima malo stranih gostiju, malo ostvarenih noćenja i nekakav potencijal u koji bi trebalo ulagati. Ali, sa povećanjem poreza u ionako polupraznim hotelima možemo računati samo na još manje gostiju.
Vlada je odlučila i da poveća akcize na cigarete, da li se mogu očekivati i veće akcize na gorivo?
- Tačno je da će cigarete poskupeti u proseku sedam do osam dinara, ali prava opasnost preti od akciza na gorivo, s obzirom da je gorivo važno u formiranju čitavog niza drugih cena. To što vlada sada nije objavila da će zbog većih akciza i gorivo poskupeti ne znači da za time neće posegnuti ukoliko se budžet bude punio slabije nego što se očekuje. A ako se to desi, bićemo suočeni sa ogromnim poskupljenjima.
Da li je moguće da uz talas poskupljenja i najavu guvernera da bi inflacija početkom 2011. mogla biti između 10,5 i 14,5 odsto, inflacija krajem iduće godine bude u rasponu od tri do šest dosto?
- To je moguće, a da li je i realno da se dogodi ostaje da se vidi. Ja bih rekao da od tog plana neće biti ništa i to iz dva osnovna razloga. Prvo, u proleće nam ističe aranžman sa MMF koji je ipak bio nekakav kontrolor državne potrošnje i kad tog kontrolora više ne bude mogu samo da zamislim na šta će se novac odlivati. Drugi razlog je 2011. kao predizborna godina. Iskustvo nas uči da u predizbornim vremenima država troši više, ne bi li vlada osigurala bolje pozicije kod birača. Zato mislim da je ciljana inflacija u idućoj godini teško, ako ne i neostvariva.
Licemerna država
Veliki broj građana ne plaća komunalije i druge dažbine državi, te vlada uveliko razmišlja da se taj dug "utera" tako što će dužnicima staviti zabranu na isplatu plata i penzija.
|