Medicinski fakultet uvezao ljudski leš za 48.000 €
Medicinski fakultet u Kragujevcu za potebe praktične nastave uvezao je ljudski leš iz Nemačke za 48.000 evra. Iako je trgovina organima zabranjena, uvoz leševa za potrebe nastave nije regulisan ni jednim propisom.
Da bi se ljudski leš uvezao iz inostranstva potrebno je nazvati ga nastavnim sredstvom. Kamion vam ga doveze ispred vrata, carina ga ocarini, a država naplati PDV od 18 odsto.
Ovo je najkraći mogući opis uvoza muškog leša deklaracijske oznake GP 009 u Srbiju za potrebe Medicinskog fakulteta u Kragujevcu. Koštao je 48.000 evra i dovezen je iz Nemačke.
Iako je trgovina organima krivično delo ni jedan propis ne definiše uvoz ljudskih leševa, a carina ih ne tretira kao carinsku robu.
U Zakonu o PDV ne postoji stavka da ljudski leš treba da se oporezuje 18 odsto, a u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti ne piše da medicinski fakulteti mogu da uvoze mrtva ljudska tela u naučnoobrazovne svrhe.
"Mi smo imali realni problem na fakultetu. Ljudska tela koja smo za vežbe koristili više od 25 godina su sahranjena. Saznali smo za dr Gintera i odlučili da kupimo jedan plastikant za potrebe naučnoobrazovnog rada studenata. Imaju ga i drugi medicinski fakulteti u svetu", rekao je Zoran Đukić, asistent dekana Medicinskog fakulteta u Kragujevcu.
Prema njegovim rečima, pitao je zaposlene na carini o mogućnostima uvoza GP 009, a oni su ga uputili na Ministarstvo zdravlja.
"Od njih smo saznali da nisu nadležni za to. Onda smo mi Upravi carina pre dve godine pokazali dokumentaciju u kojoj smo naveli da je plastikant nastavno sredstvo i tako smo dobili odobrenje", priča on.
U Upravi carina nisu znali da je neko uvezao ljudski leš. "Carinska tarifa, prema kojoj se u carinskom postupku tarifiraju sve vrste roba, ljudske leševe ne tretira kao carinsku robu. Ne posedujemo podatke o takvoj vrsti uvoza", objasnili su oni.
U Ministarstvu finansija kažu da su oni dali mišljenje o uvozu leševa na zahtev Medicinskog fakulteta u Kragujevcu za potrebe obrazovne i naučnoistraživačke delatnosti.
"Ono je glasilo da, ako se prema pozitivnim propisima kojima se uređuje uvoz dobara može izvršiti i uvoz ljudskog leša za potrebe obrazovne i naučnoistraživačke delatnosti, PDV se plaća 18 posto. Dakle, u mišljenju se ne komentariše da je uvoz moguć, niti je to naša nadležnost", objasnili su tom ministarstvu.
U Ministarstvu zdravlja kažu da fakulteti zdravstvene struke mogu da preuzimaju tela, organe i tkiva umrlih i identifikovanih lica radi izvođenja praktične nastave.
"Ali samo ako je umrlo lice izričito, u pismenom obliku, zaveštalo svoje telo u svrhu izvođenja praktične nastave. Takođe, ukoliko se radi o licu koje je umrlo bez porodice, a za života se nije tome protivilo u pisanom obliku. Ako je preminuli imao porodicu, potrebna je njihova saglasnost", rečeno je u ministarstvu.
Inače, leševe zasad prodaje samo slavni nemački anatomičar Ginter fon Hagens. Njega još zovu i Doktor Smrt, a svet je šokirao svojim izložbama plastificiranih ljudskih leševa, delova tela i organa. On je prodao GP 009 Medicinskom fakultetu u Kragujevcu.