Tadićev desetogodišnji plan za Srbiju
Predsednik Srbije i Demokratske stranke Boris Tadić ponudio je građanima na javnu raspravu strateški dokument "Srbija 2020". Osnovni ciljevi strategije razvoja države u narednih 10 godina su: povećanje broja zaposlenih, unapređivanje ljudskog kapitala, investiranje u znanje i tehnologiju, rast zasnovan na izvozu i racionalnoj upotrebi energije i smanjenje siromaštva.
"Da bi se to postiglo, potrebno je promeniti politički, pravni i privredni ambijent koji će biti u funkciji privrednog rasta i povećanja blagostanja stanovništva, vladavine prava i zaštite slobode i prava građana", navodi se u uvodnom delu strategije.
Preduslovi za ispunjenje ciljeva razvoja Srbije do 2020. godine su, kako se navodi u dokumentu, institucionalne reforme, uključujući ustavno-pravne reforme, reformu pravosuđa, javne uprave i sistema bezbednosti, čime bi Srbija postala faktor stabilnosti u regionu, kao i izgradnja infrastrukture i definisanje prostornog razvoja Srbije kako bi se stvorio preduslov za održiv privredni rast i razvoj.
U periodu od deset godina bi, kako je predviđeno dokumentom koji je objavljen na Internet prezentaciji predsednika republike, prosečna godišnja stopa rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) trebalo da bude između pet i šest odsto kako bi 2020. godine dostigao 55 milijajrdi evra, odnosno 8.000 evra po stanovniku. Dve trećine rasta BDP trebalo bi da budu rezultat rasta produktivnosti, a jedna trećina treba da bude posledica rasta zaposlenosti.
Broj zaposlenih u Srbiji bi u narednih deset godina, kako se predviđa strategijom, trebalo da se poveća za 400.000, čime će broj zaposlenih u starosnom dobu između 20 i 64 godine biti povećan sa sadašnjih 49 na 65 odsto. U narednoj deceniji bi ukupna potrošnja domaćinstava i sektora države trebalo da se poveća za oko 90 odsto, a godišnji rast cena se tokom tog perioda stabilizuje na tri odsto.
U istom periodu bi i broj građana starosti između 30 i 34 godine sa univerzitetskom diplomom trebalo da bude povećan sa 21 na 30 odsto.
Jedan od preduslova za ostvarivanje plana "Srbija 2020" jesu institucionalne reforme, koje bi trebalo da obuhvate reafirmaciju parlamenta i parlamentarizma, jačanje efikasnosti i odgovornosti izvršne vlasti, izgradnju modernog i efikasnog pravosuđa, decentralizaciju i regionalizaciju, kodifikaciju pravnog sistema i afirmaciju regulatornih i kontrolnih organa i borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Drugi preduslov za realizaciju strategije jeste izgradnja infrastrukture, koja će biti podeljena u tri faze, i na kraju rezultirati mrežom autoputeva ka svim susednim državama i dostupnošću infrastrukture kakva postoji u razvijenim državama EU.
"Naši građani moraju da misle, uče i rade za 21. vek. Da bismo promenili Srbiju, moramo da menjamo sami sebe. Naša dugoročna vizija je jasna, ali da bi dostigli zacrtane ciljeve u 2020. godini moramo započeti sa uspešnim sprovođenjem ove Strategije u 2011. godini i redovno meriti njen napredak", navodi se u strategiji.
Srbija će, kako se poručuje u dokumentu, ukoliko bude spremna da se uhvati u koštac sa izazovima finansijske krize, ali i globalizovanog sveta koji se brzo menja, pobediti u godinama koje dolaze.
Autor Predsednik Srbije i lider Demokratske stranke Boris Tadić je u subotu, na izbornoj skupštini demokrata, najavio da će podršku za koncept razvoja Srbije do 2020. godine tražiti od svih socijalnih struktura i političkih partija. Konačni tekst strategije bi, posle javne rasprave i pošto bude predstavljena Evropskoj uniji i partnerima u regionu, trebalo da usvoji Vlada Srbije u prvom kvartalu 2011. godine, posle čega će iz nje proisteći sektorske strategije.
Pored predsednika Srbije Borisa Tadića, u izradi strategije "Srbija 2020" do sada su učestvovali Božidar Đelić, Borislav Stojkov, Goran Radosavljević, Gordana Matković, Ivan Ivić, Mirko Cvetković, Slobodan Vučetić i Tinde Kovač Cerović.