Beda potukla beli šengen
Juče se navršila godišnjica kako se Srbija teškom mukom izborila za beli šengen. Iako su Srbi pojurili da uzmu pasoše, prema podacima Uprave granične policije MUP, ove godine broj izlazaka iz Srbije u zemlje Evropske unije manji je za oko 300.000 u odnosu na 2009.
- Glavni uzrok smanjenog broja putovanja je masovno osiromašenje cele nacije - kaže za "Vesti" sociolog Milan Nikolić i procenjuje da 60 odsto građana naše zemlje živi u bedi.
Znači, ekonomska situacija je glavni uzrok što su građani Srbije manje putovali nego u vreme viznog režima?
- Ekonomska situacija u Srbiji je godinama loša, a čini se da smo u godini na izmaku potukli sve rekorde u osiromašenju. Prema istraživanjima koja je radio Centar za proučavanje alternativa, čak 60 odsto građana Srbije je siromašno. Davno smo ispali sa evropske lestvice merenja životnog standarda i prešli u afričke kriterijume.
To je porazno, ali samo u poslednjih nekoliko godina oko 200.000 ljudi u Srbiji je ostalo bez posla, prosečne plate jedva dostižu tristotinak evra, penzije su još niže, veliki broj preduzeća je u stečaju... Kako onda da putujemo?!
Smatrate da je beli šengen bio više psihološka kategorija?
- Da, beli šengen je više imao psihološki nego objektivni značaj. Kuda će građani da putuju ukoliko nemaju novca za osnovne potrebe? Samo postojanje viza nije bilo objektivna prepreka za putovanja, jer su troškovi dobijanja viza zapravo bili najmanji. Mnogo vam više treba za troškove putovanja, smeštaja, hrane, to je sve jako skupo. Ne sporim da je davanje belog šengena Srbiji bio lep gest, ali za putovanja treba mnogo više.
Istovremeno, prema podacima MUP, oko 8.000 građana naše zemlje je zatražilo azil u EU?
- Da, mnogo njih je pohrlilo da zatraži azil, izgovarajući se na diskriminaciju po nacionalnoj, seksualnoj ili ko zna kakvoj osnovi. Ali kriza je svuda u Evropi, pa te priče ne piju vodu.
Ministar policije Ivica Dačić je nedavno u Sarajevu predložio neku vrstu mini šengena (putovanje sa ličnim kartama) između zemalja bivše Jugoslavije. Koliko je to realno?
- Koliko znam, građani Srbije i sada sa ličnim kartama mogu da putuju u Republiku Srpsku, Crnu Goru. Što se tiče Hrvatske, to bi u letnjim mesecima za njihovu ekonomiju bilo dobro zbog turizma. Svakako bi bio lep gest, jer bi poboljšao komunikaciju između dve zemlje, ali za ekonomiju Srbije bez većeg značaja. Međutim, to ima i svoju drugu stranu, olakšao bi se prelazak raznim kriminalnim grupama sa obe strane, a to nije dobro.
Samo se bore za svoj čamac
|