Dosta tiranije ministra zdravlja
Izmene Zakona o lekarskim komorama Srbije čije je predloge podnelo Ministarstvo zdravlja i ministar dr Tomica Milosavljević, a Vlada Srbije po hitnom postupku već usvojila, izazvale su žestoke reakcije komora.
U intervjuu za "Vesti" direktor Lekarske komore Srbije dr Tatjana Radosavljević optužuje ministra zdravlja da za "otimanje i zakidanje već postojećih prava komora" i najavljuje da će tražiti intervenciju Ustavnog suda i evropskih institucija.
Šta ove izmene donose komorama?
- Suštinski menjaju član jedan koji garantuje nezavisnost komora, odnosno ukidaju nezavisnost Lekarske komore koja je po postojećem Zakonu apsolutno samostalna organizacija.
Budite konkretniji!
- Izmenama Zakona ministar sebi obezbeđuje najdirektnije mešanje u izborni proces komora. Recimo, daje sebi pravo da formira organizacione odbore ukoliko dođe do zakašnjenja makar jedan dan u izbornim procesima komora zdravstvenih radnika. Koliko u samovolji ide daleko on u organizacione odbore smešta čak i nevladine organizacije koje nemaju nikakvu ulogu u komorama kao ustanovama sa poverenim
Pisma Tadiću i Cvetkoviću
|
poslovima. Ministar uzima sebi pravo da postavlja prinudnog direktora i prinudni odbor.
Možda želi da popravi eventualne izborne greške koje ste ranije činili?
- Ni slučajno. Sve dosadašnje izborne procese u Lekarskoj komori Srbije pratili su i posmatrali predstavnici CeSID-a. Ovde se radi o zameni teza, o zadiranju u unutrašnje stvari Komore, zbog čega ćemo koristiti sva sredstva pravne države da se odbranimo od takvih nasrtaja sa strane.
Ministar zdravlja drugačije tumači izmene Zakona?
- Baš u njegovim objašnjenjima da je reč o tehničkim pitanjima leži opasnost i podvala. A ovde je reč o nezavisnosti komora koje su formirane kako bi štitile interese pacijenata i lekara.
Ovo nije prvi nesporazum na relaciji Komora - ministar?
Predloži, pa povuče
|
- Ne bih rekla da je reč o nesporazumima, već o žestokim sukobima Komore sa ministrom zdravlja. Prvo smo zaratili zbog privatne prakse za koju se Komora zalaže da uđe u sistem zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja, a ministar je protiv.
Komora se zalaže za obavezno postojanje protokola lečenja koje će omogućiti pre svega pacijentima da znaju da li je lekar napravio grešku, ali lekarima da mogu da dokažu da tu istu grešku nisu napravili.
Vaši sledeći potezi?
- U kontaktima sa nadležnim organima, pre svega sa Skupštinom Srbije, pokušaćemo da sprečimo eventualno izglasavanje tih izmena Zakona o komorama. Ako se one ipak usvoje, uložićemo žalbu Ustavnom sudu Srbije. Verujem da ćemo iz ove opasne borbe izaći kao pobednici, jer iza nas stoji 30 hiljada lekara. Nezavisnost Lekarske komore ne sme i ne može biti produžena ruka ministru zdravlja.