Izbrisana imena Slobinih doušnika
Tajne službe izbrisale su imena doušnika koji više nisu aktivni, pa i onih iz Miloševićevog režima. Njihovih imena nema nigde u evidenciji, a u raznim dosijeima zavedeni su samo pod šiframa.
Kako za beogradski “Blic” tvrdi Goran Petrović, bivši šef tajne policije, mnogi dosijei su podmetnuti, iscepani ili izmenjeni. Petrović ne vidi šta je efekat njihovog otvaranja deceniju posle pada Miloševićevog režima, osim političke nagodbe ili trgovine Demokratske stranke i Vuka Draškovića.
Međutim u SPO, zvaničnom podnosiocu nacrta zakona o otvaranju tajnih dosijea, smatraju da će oni otkriti sve zločine počinjene u ime službe, kao i njene doušnike.
Zna se za falsifikate
Iako i sam pretpostavlja da su neki dosijei falsifikovani, a imena mnogih doušnika izbrisana, Vuk Drašković, lider SPO, kaže da Srbija treba da se sramoti pred žrtvama komunističkih tajnih policija i demokratskom Evropom što je jedina bivša komunistička zemlja koja ne otvara tajne dosijee.
- Sve dok se dosijei ne otvore, ne možemo znati ni kako su falsifikovani - kaže Drašković.
Prema zakonskom predlogu koji je SPO podneo Skupštini Srbijeako bi se ove sumnje potvrdile, nadležna komisija bi pokrenula postupak za krivičnu odgovornost svih koji su falsifikovali dosijee ili uklanjali imena doušnika. Drašković napominje da nijedan dosije nije vođen samo u jednom primerku i da ekspertima neće biti teško da ih rekonstruišu.
Tokom 2001. otvoreno 384 dosijeaPetrović ne zna šta piše u predlogu zakona, ali smatra da je učinjeno ono što je bilo potrebno kroz uredbu o otvaranju dosijea donetu 2001. godine, kada je on bio na čelu Službe državne bezbednosti. Tada su 384 državljanina Srbije bila zainteresovana da pogledaju svoj dosije, što im je omogućeno. Svedočenja mnogih od njih govore o nebitnim i neretko neistinitim detaljima, ali i izbrisanim imenima doušnika. Petrović tvrdi da postoje knjige evidencije doušnika, ali samo dok je saradnja u toku, i da se posle prekida saradnje imena saradnika brišu. - Ostaju njegovi izveštaji razbacani po raznim dosijeima, a u njima se saradnici vode pod pseudonimom ili šifrom - kaže Petrović. |
Otkrivanje komunističkih zločina od 1944.
Drašković je ubeđen da dosijei kriju tajnu o naredbodavcima zločina komunističkih vlasti nakon 1944. godine, lokacijama tajnih grobnica, kao i ko je sve po nalogu službe ubijen tokom decenija, čije su karijere uništene, ko se sve uspeo na sam vrh društvene lestvice u književnosti, novinarstvu i ma kojem drugom segmentu samo “zahvaljujući potkazivanju svojih kolega i suparnika”.
Drašković veruje da će biti otkrivena piramida zločina od 1991. do 2000, kao i način na koji je opljačkan narod Srbije, a državne pare iznošene na privatne račune Miloševićevih tajkuna u inostranstvu, od kojih su mnogi danas ekonomski i medijski gospodari Srbije.