Tači: Vladu formiram sa Srbima
Hašim Tači i njegova Demokratska partija Kosova uveliko slave pobedu na izborima i najavljuju da će novu vladu formirati sa još jednom albanskom, ali i strankama nealbanskih zajednica.
Kad je reč o Srbima na Kosovu, pojedini njihovi politički predstavnici očekuju da bi pregovori Beograda i Prištine mogli da otpočnu ubrzo, analitičari ocenjuju da će od Srba zavisiti ko će biti novi kosovski premijer, a oni koji su bili protiv izbora smatraju da je bojkot uspeo.
Svetski mediji, međutim, ocenjuju da bi parlamentarni izbori na Kosovu mogli da odlože početak pregovora između Beograda i Prištine, pošto nijedna partija nije uspela da obezbedi dovoljnu većinu glasova.
Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović veruje da ne treba očekivati drastičan zaokret u politici i ponašanju nove vlasti u Prištini.
Ivanović je rekao da se nada da će pregovori o Kosovu krenuti što je pre moguće, možda i pre formiranja Vlade Kosova. ali da pregovori sa ozbiljnijim temama mogu uslediti nakon formiranja vladajuće koalicije u Prištini i izbora kosovskog premijera.
Član rukovodstva Tačijeve stranke Vlora Čitaku najavila je da će DPK buduću vladu formirati sa jednom manjom strankom i sa strankama nealbanskih zajednica.
Predstavnici Demokratskog saveza Kosova odbijaju da priznaju poraz, optužuju Tačijeve za izbornu krađu i ističu da ne žure sa procenama ishoda izbora.
Generalni sekretar te stranke Ismet Bećiri ponovio je da je u Srbici i Glogovcu "došlo do prevare" i istakao da DSK ni po koju cenu neće u koaliciju sa Tačijevima: "Mi ne pravimo koaliciju sa onima koji su manipulisali glasovima. Ne u koaliciju sa DPK."
Analitičar sa Kosova Nedzmedin Spahiu ocenio je da će u svakom slučaju Srbi imati ključnu ulogu prilikom formiranja nove vlade u Prištini i da će od njih zavisti izbor novog kosovskog premijera.
Predsednik Srpskog nacionalnog veća severnog Kosova Milan Ivanović smatra da je bojkot kosovskih izbora na severu Kosova pokazao opredeljenje i želju Srba na severu Kosova da ostanu u ustavno-pravnom poretku Srbije.
"Međutim i ova izlaznost ne daje legitimitet ovim kosovskim institucijama jer u ukupnom broju, ako se računaju i dve trećine prognanih, sve ovo ne može da bude iznad 10 procenata. Zato rezultat ovih i izbora i legitimitet ovih koji su učestvovali na izborima ne može biti valjan," rekao je Ivanović.