Nacionalne penzije po političkom ključu?
Otkako je pre više od mesec dana komisija Ministarstva kulture za dodelu nacionalnih penzija svoje spiskove uputila Vladi, u javnosti ne prestaju nagađanja koji su se umetnici od 600 prijavljenih našli među 50 odabranih.
Svi članovi komisije - Đurđija Cvetić (predsednik), Radoslav Zelenović, Miodrag Tabački, Vladimir Kopicl, Lidija Merenik, Zoran Erić i Adam Puslojić - zarekli su se na ćutanje, dok Vlada, najverovatnije na sednici u četvrtak, ne aminuje njihovu odluku.
I pored takvog zaveta, svih ovih dana, spekulisalo se brojnim imenima glumaca, pisaca, slikara, reditelja, muzičara... Na minulom Sajmu knjiga, neki kojima je “dojavljeno” da su među srećnicima, koji će uz redovnu penziju dobijati dodatak od 50.000, čašćavali su društvo. A bilo je i ljutitih (iako je račun bio bez krčmara), koji se po treći put nisu pronašli na spisku “umetnika koji su dali vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi”. Pretprošle godine status “nacionalnih penzionera” dobilo je 267 umetnika, a prošle njih 50.
Kao i prethodnih godina i ove je bilo izuzetno “gusto rešeto”, pa će po svoj prilici, priznanje dobiti tek svaki 12. kandidat. Na spisku odbijenih pisaca, biće ih tri puta više njih nego na spisku dobitnika.
Blagoslov članova komisije, kako se spekuliše, dobili su književnici Vidosav Stevanović, Bora Ćosić, Jovica Aćin, Risto Vasilevski, Ivan Gađanski, Tanja Kragujević, Milosav - Buca Mirković, Jovan Radulović, Pero Zubac, Dragomir Brajković, Radivoj Šajtinac, Radomir Putnik, Slavko Almažanin, Milan Vlajčić, Radoslav Zlatanović. Kratkih rukava, po svoj prilici, ostali su dr Miroslav Egerić, Dragan Dragojlović, Vito Marković, Ratko Adamović, Slobodan Stanišić, Đoko Stojičić, Ostoja Kisić, Radomir Mićunović, Milan Ranković...
Među dobitnicima i filmski radnici, muzičari, slikari...
Među 50 onih kojima bi u četvrtak Vlada trebalo da verifikuje penzije su i ugledni filmski radnici, muzičari, slikari, glumci, prevodioci. A kako “upućeni” tvrde, među njima su Dejan Kosanović, Radoslav Trkulja, Dragoslav Dević, Neda Arnerić, Petar Volk, Rada Đuričin, Radoslav Dorić, Biljana Vilimon, Vera Vlajić, Dejan Penčić Poljanski, Feliks Pašić, Predrag Ivanović, Kornelije Kovač, Milena Jeftić Ničeva Kostić, Halil Tikveš, Jovan Adamov, Mirko Babac, Mira Šiljegović. |
Velika pauza između odluke Komisije i stavljanja na dnevni red Vlade, izazvala je sumnje da su u međuvremenu radile i “političke kuhinje”, odnosno da će overeni spisak biti proširen nekim “miljenicima”, kako se to već jednom desilo. Ali, obzirom da je to svojevremeno izazvalo burna reagovanja, može se očekivati da se to, ipak, neće dogoditi.
Ko ima pravo na nacionalnu penziju?
Pravo na posebno priznanje može steći umetnik koji ispunjava sledeće opšte uslove:
1) da je stekao status korisnika penzije kod nadležnog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje u Republici Srbiji;
2) da je državljanin Republike Srbije.
Pravo na posebno priznanje stiče se prema sledećim kriterijumima:
1) vrhunski umetnički doprinos nacionalnoj kulturi u Republici Srbiji;
2) najznačajnije nagrade i priznanja;
3) obrazložena ocena umetničkog doprinosa, u skladu sa kriterijumima odgovarajućeg umetničkog udruženja.
Podnosioci predloga obavezno dostavljaju sledeću potrebnu dokumentaciju:
1. formular – predlog za dodelu posebnog priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi u Republici Srbiji (preuzima se na prijavnici Ministarstva kulture, Beograd, Ul. Vlajkovićeva 3 ili sa sajta www.kultura.sr.gov.yu).
2. overena kopija pravosnažnog rešenja donetog od strane nadležnog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje ili kopije izveštaja korisniku o isplati penzije za poslednja tri meseca
3. original uverenja o državljanstvu (ne starije od 6 meseci)
4. obrazložena ocena, koju daje odgovarajuće umetničko udruženje, o umetničkom doprinosu
5. profesionalna biografija
6. fotokopije najznačajnijih nagrada i priznanja.
Podnosioci predloga mogu biti:
1. umetnička udruženja,
2. ustanove kulture,
3. druga pravna i fizička lica.
Rok i način dostavljanja predloga:
Zainteresovani su dužni da predloge dostave najkasnije do 14. 03. 2009. godine. Predlozi se dostavljaju poštom preporučeno sa naznakom „JAVNI POZIV ZA DODELU POSEBNIH PRIZNANJA“, Ministarstvo kulutre, Vlajkovićeva 3, 11000 Beograd, ili ličnom dostavom.
Predlog korisnika posebih priznanja utvrđuje Komisija koju obrazuje i čije članove imenuje Ministarstvo kulture.Na osnovu predloga Komisije, Ministarstvo kulture, polazeći od sredstava obezbeđenih zakonom o budžetu Republike Srbije predlaže Vladi akt o dodeli posebnih priznanja.Vlada donosi rešenje o dodeli posebnih priznanja umetnicima za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi u Republici Srbiji.Posebno priznanje dodeljuje se i isplaćuje umetniku u vidu doživotnog mesečnog novčanog primanja, u neto iznosu od 50.000,00 dinara.