Huliganima se crno piše u Srbiji
Huligane koji ubuduće budu izazivali nasilje i nerede na sprotkim utakmicama čekaju i zatvorska i novčana kazna koja je za pojedine prekršaje povećana do deset puta, izjavio je Tanjugu državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen.
On je naglasio da će kaznom zatvora od 30 do 60 dana i novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara ubuduće biti kažnjavani huligani, koji budu nosili navijačke šalove preko lica da bi sakrili svoj identitet.
Izmenama Krivičnog zakonika, za krivična dela počinjena u grupi huligana predviđene su kazne od dve do deset, a za kolovođu od tri do 12 godina zatvora.
Zabranjena je prodaja ili konzumiranje alkoholnih pića u sportskom objektu i to na udaljenosti do kilometar od njega u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu, a u ostalim mestima do 300 metara u vreme održavanja sportske priredbe.
Klubovi plaćaju video nadzor na stadionima
Homen je kazao da će klubovi morati da o svom trošku kupe opremu i omoguće video nadzor na stadionu, koji će u svakom trenutku biti dostupan policiji i tužilaštvu. Klubovi više neće moći da jednom kupcu prodaju više od sedam ulaznica, a zabranjena je i preprodaja ulaznica. |
"Nama nije cilj da sve osudimo i kaznimo, već da se pošalje poruka eventualnim budućim počiniocima krivičnih dela da će oštro biti sankcionisani za svoje postupke", naglasio je Homen, dodavši da je u poslednjih nekoliko godina podneto više od 50 krivičnih prijava protiv vođa huligana, ali da su samo tri procesuirane do kraja.
Pooštravanje kazni za prekršaje predviđeno je i za organizatore sportskih manifestacija, pa tako novčana kazna od milion do dva miliona dinara preti sportskom savezu, sportskom društvu, organizaciji u oblasti sporta, klubu ili drugom pravnom licu, ako ne osigura nesmetano i bezbedno održavanje sportske priredbe.
Zakon predviđa i novčane kazne za odgovorna lica u sprotskim društvima i klubovima od 50.000 do 150.000 dinara, kao i zatvor do 60 dana ukoliko ne poštuju propise.
Predlozi izmena i dopuna Zakona o sprečavanju nasilja na sportskim terenima, Zakona o prekršajima i Krivičnog zakonika, koji predvidjaju pooštravanje kaznene politike u borbi protiv nasilja, prosleđeni su Vladi Srbije, a na dnevnom redu parlamenta se očekuju početkom decembra