Srbi se kolektivno sele sa Kosmeta?
Posle lokalnih izbora na Kosovu i Metohiji koje su raspisale albanske institucije, podeljenost među kosovskim Srbima raste, prete međusobni sukobi, obični građani su rastrgnuti između paralelnih opštinskih vlasti koje su formirali Beograd i Priština, a zbog gubitka vlasti u centralnim kosovskim opštinama preti opasnost da Srbi kolektivno napuste delove južne pokrajine!
Mogućnost egzodusa na Kosmetu posebno je prisutna u onim opštinama sa srpskom većinom (kao što su Štrpce i Novo Brdo), u kojima su zbog slabog odziva Srba, albanske partije osvojile većinu. U ove dve opštine Albanci će formirati svoju vlast, a Srbi su svoju oformili nakon lokalnih izbora koje je raspisala Vlada Srbije u maju 2008.
Goran Bogdanović
Ikebana za Šiptare
|
- Za očekivati je da Srbi iz tih opština počnu da se iseljavaju. Ove opštine su mogle da budu strateške za državu Srbiju, jer su na vrlo važnoj deonici puta za Prištinu. Dobro je što su Srbi dobili vlast u opštinama poput Gračanice, ali su izgubljene dve strateške opštine - objašnjava Janjić.
Zvanični Beograd pozvao je na bojkot izbora raspisanih u Prištini, ali na terenu se pokazalo da je odziv Srba u centralnim delovima Kosmeta bio znatno veći nego na severu. Deo Srba se ipak opredelio da glasa za svoju lokalnu vlast, jer im Beograd nije ponudio alternativu kako da prežive ukoliko ostanu u izolaciji.
"Uz malo pameti..."
|
Potpredsednik Srpskog nacionalnog veća Kosmeta Rada Trajković kaže da je novonastala situacija posledica kampanje iz Beograda.
- Pitanje je koliko je Beogradu stalo da Srbi ostanu u Štrpcu. Ovi izbori su možda bili izraz želje za podelom, ali mislim da smo je pobedom u tri opštine malo odložili. Ipak, zabrinuo me je razgovor s francuskim ambasadorom, koji mi je kazao: "Dobili ste šansu, ako je ne iskoristite, sami ste tako hteli." Razumela sam to kao da će u perspektivi prostor Štrpca možda da se isprazni - poručila je Trajkovićeva.
Rada Trajković
Jedni protiv drugih
|
Ministar za Kosmet Goran Bogdanović kaže da postoje jake tenzije u srpskoj zajednici, a njegov zamenik Oliver Ivanović dodaje da bi u srpskoj zajednici u pokrajini moglo da dođe do sukoba, jer će u tri opštine biti formirane paralelne srpske institucije.
- Siguran sam da će ova dešavanja uticati na opstanak Srba. Ono što je sada aktuelno je da je nastao sukob između Srba, a kada se situacija iskristališe, imaćemo mali prostor u kome se nalaze srpske strukture i one koje su prištinske.
To će izazvati ozbiljne probleme. Mogu samo da zamislim kako će izgledati kada je reč o običnim stvarima poput plaćanja poreza, komunalnih delatnosti, vađenja ličnih karti. Ne verujem da će se građani naći u situaciji da dva puta plaćaju isti porez različitim institucijama, ali će svakako morati da se opredeljuju - kaže Ivanović.
Za sada su male šanse da će paralelne srpske institucije međusobno sarađivati, a Srbima u pokrajini, koji u najvećem broju (80 odsto) ipak nisu izašli na izbore koje su organizovali Albanci, ostaće da se odluče kome će se obraćati kada budu rešavali životne probleme.
Da li će biti ponovljeni izbori: Gračanica dan pre glasanja
Dobili tri nove opštine
|
Trajković: Beograd sarađuje sa Tačijem
"Kvazi gradonačelnik" Gračanice Bojan Stojanović je iz iste stranke, a kao brat od tetke generalnog sekretara Skupštine Srbije Veljka Odalovića, posle izbora je išao kod predsednika parlamenta Slavice Đukić-Dejanović na dogovore. Isti Stojanović je i rođak sa braćom Nenadom i Sašom Rašićem iz SLS-a koji su ministri u Vladi Kosova - tvrdi Trajković.
|