Tajkuni i država najveći cenzori
Od 30. jula kada je startovao, antikoruptivnom srpskom sajtu Pištaljka stiglo je 650 prijava građana iz matice i dijaspore. Nedavno su uzdrmali javnost dokumentujući da je ministar za ekologiju i prostorno planiranje Oliver Dulić, vlasnik firme DG komp, koja posluje sa 70 budžetskih korisnika. Ali, samo nakratko.
Zašto je priča o Duliću i njegovoj firmi naglo skrajnuta?
- Zbog kontrole medijskog prostora, koja nam se ponekad učini i jačom nego 90-ih godina prošlog veka. Verovatno zato što prolazimo kroz ekonomsku krizu, a mediji u Srbiji su direktno ili indirektno pod kontrolom države ili srpskih bogataša.
Da li vam se novinari žale na cenzuru u svojoj redakciji?
- Često, baš kad je reč o temama vezanima za korupciju. Mi ih uporno ohrabrujemo da slobodno izveštavaju i iznose istinu u javnost kako građani ne bi izgubili poverenje u našu profesiju i u medije.
Dijaspora nezadovoljna policijomPrijavljuju li građani iz dijaspore slučajeve korupcije u Srbiji? |
Objavili ste argumente protiv prodaje Telekoma, pa dokument kojim se Vlada obavezala da će platiti štetu ako Ina dobije spor protiv Lukoila. Da li vam je neko pretio?
- Nisu nam stizale pretnje do sada, ali da jesu, isto bismo nastavili da radimo.
Najavili ste i nastavak suđenja bivšem direktoru Aerodroma Bojanu Krištu?
- To suđenje je trebalo da bude održano sredinom septembra, ali se nije desilo. Ne vidim drugi razlog što se u tom slučaju ništa ne dešava, već da se radi na tome da sudski postupak zastari.
U više nerešenih afera su umešani državni i drugi funkcioneri. Kako gledate na tu praksu?
- Da, od afere Indeks i kupoprodaje diploma kragujevačkog Pravnog fakulteta, pa drumske mafije u Putevima Srbije, gde je i sam sudija rekao da organizatori nisu otkriveni, a ima ih još. Bojim se da tu postoji neka veza sa političkim strankama na našoj sceni. Dokaz da tako misle i građani je anketa UNDP-a o korupciji, koja je pokazala da građani Srbije u više od 80 odsto slučajeva kao izvor korupcije vide partije.
Možemo li u EU dok ne raskrstimo s korupcijom?
- Bojim se da nemamo jer je EU imala loše iskustvo sa Bugarskom i Rumunijom, pa sebi više neće dozvoliti takve greške, niti sistemsku korupciju u okvirima zajednice. Brisel nastavlja pritisak na Srbiju, a videćemo šta će vlast da uradi. Za sada se pokazuje da mnogo priča, a malo radi.
Da li se građani plaše posledica kad prijavljuju slučajeve korupcije iz svog okruženja?
- Ima vrlo zabrinutih za svoju bezbednost, iako smo rekli da su prijave anonimne, odnosno da je identitet zaštićen ne samo onih koji se javljaju putem interneta ili telefonom, već i u slučaju kada građani lično dođu kod nas da prijave korupciju.
Zaštićeni samo činovniciAgencija za borbu protiv korupcije najavila je pravilnik za mehanizam zaštite tzv. uzbunjivača, koji sumnjaju u korupciju na radnom mestu? |