"Crnogorski jezik" za đetiće u Iđošu
Mali Iđoš prva je opština u Srbiji koja uvodi crnogorski jezik u službenu upotrebu! Ubuduće, u ovoj vojvođanskoj komuni pored srpskog i mađarskog i crnogorski dobija status zvaničnog jezika, odlučili su odbornici Skupštine opštine na sednici održanoj 6. decembra.
Predsednik lokalne Skupštine Pal Karolj (SVM) kaže da će, čim odluka stupi na snagu, sazvati sastanak sa Udruženjem Crnogoraca u Srbiji Krstaš i predstavnicima lokalne opštinske uprave kako bi se dogovorili oko primene odluke. On ne veruje da će biti problema i dodatnih troškova oko prevođenja dokumenata na crnogorski koji po novom pravopisu ima 32 slova.
- Znamo da je mala razlika između srpskog i crnogorskog, kao i da postoje neusaglašena mišljenja oko toga da li je crnogorski zaseban jezik, ali verujemo da prevođenje na crnogorski neće komplikovati budući rad opštine. Imamo dosta službenika u opštini koji su Crnogorci i oni će se osposobljavati za tu vrstu posla. Bitno je da postoji zakonski osnov za donošenje ovakve odluke - kaže za "Vesti" Karolj.
Odluku o uvođenju crnogorskog jezika u službenu upotrebu izglasali su mađarski odbornici i jedan crnogorski. U višenacionalnoj sredini Mali Iđoš od 25 odbornika, 12 su iz Saveza vojvođanskih Mađara, jedan iz Crnogorske partije, troje iz Srpske radikalne stranke, a po dvoje iz Socijalističke partije Srbije i Demokratske stranke.
Iako su SPS i DS u zvaničnoj koaliciji sa SVM u ovoj opštini, odbornici DS su bojkotovali sednicu, dok je socijalistički odbornik bio protiv. Ono što je najzanimljivije, jeste to da od dvojice prisutnih radikala, jedan glasao "za".
- Ne vidim ništa sporno u tome što sam glasao da crnogorski uđe u službenu upotrebu. Prethodno sam, naravno, dobio potvrdu od pravnih službi da se ovakvom odlukom ne krši ustav i da se poštuju pozitivni propisi i zakoni Srbije. Ko sam ja da zabranim nekom nešto ako mu to zakon omogućava. Druga stvar je da bi odluka bila doneta i da je čak petoro mađarskih odbornika glasalo protiv, znači da moj glas nije imao uticaja - objašnjava odbornik SRS u lokalnoj skupštini Milorad Gvozdevnović.
Nenad Stevović, predsednik Udruženja Crnogoraca u Srbiji Krstaš koje je iniciralo da crnogorski postane zvanični jezik, ne krije zadovoljstvo što se njihova ideja počinje ostvarivati, a upravo u činjenici da su za odluku glasali i Mađari i Srbi vidi prednost mešovite nacionalne sredine u kojoj se neguje zajednički život.
- Ova odluka je u duhu evropskih vrednosti i principa da treba da budemo ujedinjeni u svojoj različitosti - kaže Stevović za "Vesti".
Radikal Gvozdenović, na drugoj strani, tvrdi da ga ovim povodom niko iz stranačke centrale nije zvao, niti mu očitao "bukvicu" što je kao pristalica desničarske i nacionalističke stranke glasao za legalizaciju jezika koji dodatno potire srpsko biće u Crnoj Gori i koji još nije ni čestito normiran.
- Ovo je samo još jedan dokaz da SRS poštuje zakone i neće da uskraćuje prava koja propisi dozvoljavaju - ističe ovaj predsednik opštinskog odbora radikala u ostavci.
U opštini Mali Iđoš prema zadnjem popisu živi 20,84 odsto građana koji se izjašnjavaju kao Crnogorci, dok je Mesna zajednica Lovćenac, jedina u Srbiji u kojoj su Crnogorci u apsolutnoj većini.
Na redu Kula i Vrbas?
|