Vlasi: Hoću i ja srpsku penziju
“Pet godina sam radio u Beogradu i logično je da jednog dana dobijem deo penzije koja se odnosi na taj period“, kaže Azem Vlasi, bivši predsednik jugoslovenske omladine, zatim i žestoki zagovornik nezavisnosti Kosmeta.
- Nažalost, trenutno ne ispunjavam uslove za penziju ni po srpskim, ni po kosmetskim zakonima, ali svakako očekujem da ono što važi za ostale građane bivše SFRJ jednog dana važi i za mene - rekao je za beogradski “Pres“ Vlasi.
U poslednje vreme, srpska javnost mogla je da sazna dosta toga u vezi s penzijom za ratnog zločinca Nasera Orića. Vlasi, poput njega, ali i Stjepana Mesića čija je penzija u Srbiji pominjana nešto ranije, kao i svih drugi političari iz bivših jugoslovenskih republika koji su deo radnog veka proveli u Srbiji, ima pravo i na njenu penziju.
Mladićevih 59 penzijaRatka Mladića trenutno čeka čak 4,2 miliona dinara, odnosno 59 nepodignutih penzija. Novac se nalazi u Fondu SOVO Ministarstva odbrane. On je pravo na penziju stekao 1996. godine, ali je prima od 2002. godine, jer je do tada primao platu. Do decembra 2005. penziju su uredno podizali članovi njegove porodice, ali je tada doneta odluka o blokadi. |
Prema rečima direktora Sektora za odnose sa javnošću Fonda PIO Jelice Timotijević, penzije se isplaćuju svakom ko je uplaćivao doprinose republičkom Fondu.
- S obzirom na to da je većina državnih institucija države SFRJ bila locirana u Beogradu, svi funkcioneri iz bivših republika koji su imali službu u tim državnim institucijama, u momentu sticanja prava na penziju po propisima svoje zemlje imaju pravo i na srazmerni deo penzije za staž ostvaren u Srbiji, jer su za njih doprinosi uplaćivani u Fond PIO Srbije - objašnjava Timotijevićeva.
Srpsku penziju i za Tupurskovskog i Kučana
Među njima je bio i Mahmut Bakali, savetnik Ibrahima Rugove i Hašima Tačija, koji je sve do svoje smrti, 2006. godine, primao penziju iz srpskog budžeta. Po istom osnovu našoj penziji mogu se nadati i Vasil Tupurkovski, Milan Kučan i brojni drugi savezni funkcioneri.
Ko je sve od bivših jugoslovenskih političara na budžetu Srbije, u Republičkom fondu PIO nismo uspeli da saznamo, jer je to, kako kažu, lična stvar svakog pojedinca. Fond PIO isplaćuje penzije za oko 24.000 korisnika u državama bivše SFRJ. Najviše ih je u Republici Srpskoj (6.250) i Hrvatskoj (5.750), u Federaciji BiH je 4.500 penzionera, u Makedoniji 4.250, a u Crnoj Gori oko 3.200.
Etičke dileme otvorio je tek makedonski političar Kiro Gligorov, koji je kao predsednik Makedonije istovremeno primao i penziju Srbije. Kasnije je zaključio da iako legalno, to baš i nije moralno, pa je se naposletku i javno odrekao. Doduše, tek nakon žestokog pritiska poslanika Sobranja i makedonske javnosti.
Karadžića penzija čeka u Sarajevu!Radovan Karadžić ima pravo na penziju Bosne i Hercegovine, dok Ratko Mladić može da dobija samo penziju u zemlji u kojoj se penzionisao, odnosno Srbiji! Advokat Radovana Karadžića kaže da njegov klijent ima pravo na tu penziju na osnovu sporazuma o socijalnom osiguranju koje su međusobno potpisale sve bivše republike SFRJ. - Karadžić ima srpsko, crnogorsko i bosansko državljanstvo. On je 30 godina radio kao lekar u Sarajevu i ima pravo na njihovu penziju. Ne znam da li će da podnosi zahtev, ali to pravo niko ne može da mu uskrati - kaže Petronijević. Za razliku od Karadžića, Ratko Mladić ima pravo samo na jednu penziju u Srbiji, iako je službovao u više bivših jugoslovenskih republika. - Vojno lice može da ostvari penziju samo u državi u kojoj je penzionisano - rečeno nam je u Ministarstvu odbrane. |