Studenti izazvali saobraćajni kolaps
Saobraćaj je u centralnim beogradskim ulicama u kolapsu zbog protesta studenata koji su na pola sata blokirali Brankov most, a kasnije Nemanjinu ulicu i Kneza Miloša. Automobili stoje i na Gazeli, a za prelazak sa jedne na drugu stranu Save je potrebno oko sat vremena. Posle neuspelih razgovora sa predstavnicima vlade studenti su se izvinili beograđanima, najavili nastavak protesta i pozvali građane da im se pridruže.
Sve je počelo kada su beogradski studenti oko 15. 30 sati na neko vreme blokirali kolovoznu traku na Brankovom mostu ka Novom Beogradu. Pri povratku na sastanak sa predstavnicima države u Vladi blokirali su Nemanjinu ulicu i deo Kneza Miloša koje su i dalje zatvorene.
Posle jednoipočasovnog razgovora u vladi student Vladimir Smuđa, jedan od organizatora protesta, je rekao novinarima da na sastanku nije postignut nikakav dogovor, a jedino je odlučeno da se razgovori nastave u petak u 17 sati, kojima će prisustavovati predstavnici Univerziteta u Beogradu i predstavnici grada.
"Nastavljamo proteste dok ne budu ispunjeni svi naši uslovi", kazao je Smuđa i najavio da će se studenti večeras dogovoriti kako će protest dalje biti organizovan.
Smuđa je pozvao građane da im se pridruže, jer, kako je rekao, vlada svojim studentima ne može da obezbedi sredstva za studiranje.
Studenti se i posle razgovora nalaze ispred zgrade vlade, a Nemanjina ulica zatvorena je za saobraćaj u pravcu ka Železničkoj stanici.
Autobusi se kreću otežano ulicom Kneza Miloša, a tramvaji ne saobraćaju preko Trga Slavija i Nemanjinom ulicom, već su preusmereni i kreću se preko Dorćola i Pristaništa, a usporen je i trolejbuski saobraćaj, rekao je on.
Na Brankovom mostu se okupilo oko 1.500 studenata koji su zatvorili traku od grada ka novom Beogradu na pola sata. Posle toga su se vratili do zgrade vlade, gde su u 16 sati imali zakazan razgovor s predstavnicima Ministarstva prosvete, finansija i vlade.
Išli su preko Terazija, Ulicom kralja Milana, a istovremeno sa drugog kraja grada ka vladi su se uputili akademci FPN i FON-a i drugih visokoškolskih ustanova. Obe kolone su se srele na Trgu Slavija, odakle su se Nemanjinom ulicom spustili do zgrade vlade, kako bi izdejstvovali olakšice pri upisu naredne godine studija o trošku budžeta.
Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije saopštila je da će delegaciju studenata u 16 sati primiti generalni sekretar Vlade Tamara Stojčević i predstavnici ministarstava prosvete i finansija.
Zahtevi akademaca treblo bi da budu tema i sednice Senata Univerziteta u Beogradu, koja je počela u 13 sati, a studenti traže da država plati školarinu za 2009/10. godinu svima koji ostvare uslove za upis godine, a ne prelaze propisanu budžetsku kvotu, kao i onima koji imaju više od 48 bodova, a nisu ušli u budžetsko proširenje.
Oni zahtevaju i da se propišu budžetske kvote za doktorske studije, proširenje budžetskih kvota za master studije fakultetima koji su to tražili, kao i rešenje problema grejanja na pojedinim fakultetima.