Skupština Srbije ukinula služenje vojske
Poslanici vladajuće većine podržali su danas profesionalizaciju Vojske Srbije i ukidanje obaveznog služenja vojnog roka, dok su predstavnici Srpske radikalne stranke (SRS) naveli da se zalažu za profesionalnu vojsku, ali da je "problematična očigledna namera vlasti da Srbiju uvede u NATO".
Šef Poslaničke grupe Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija Branko Ružić rekao je da profesionalizacija vojske kao jednu od posledica ima ukidanje obaveznog služenja vojnog roka.
"U ranijim godinama, imajući u vidu naš budžet i bruto društveni proizvod, država nije bila u mogućnosti da profesionalizuje Vojsku Srbije do tog nivoa. Sada se taj nivo dostiže. Mislim da je takvo bezbednosno okruženje i situacija da je profesionalna vojska, koja će biti dinamična, moderna, možda odgovor za 21. vek u Srbiji", izjavio je Ružić.
Poslanik Poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Meho Omerović rekao je da su profesionalizacija vojske i ukidanje obaveznog vojnog roka sadržani u strategiji nacionalne bezbednosti.
"Moramo da imamo armiju koja će odgovarati broju stanovnika i poziciji i položaju države. Treba da imamo profesionalnu vojsku spremnu da odgovori izazovima i zadacima koje pred nju postavljaju društvo, država i građani", izjavio je Omerović.
Zamenik šefa Poslaničke grupe G17 Plus Vlajko Senić rekao je da će podržati odluku o ukidanju obaveze služenja vojnog roka.
"Profesionalizacija je najvažniji korak koji vojska čini u proteklih nekoliko godina. To je još jedan od koraka koji će doprineti da Vojska Srbije postane punopravni član NATO", ocenio je Senić.
On je izrazio očekivanje da će naredna vlada ići korak dalje i da će ukinuti odluku o vojnoj neutralnosti. "Profesionalizacija vojske i ukidanje odluke o vojnoj neutralnosti će otvoriti put da budemo član najmoćnijeg vojnog saveza na svetu“, izjavio je Senić.
Šef Poslaničke grupe SRS Dragan Todorović rekao je da se ta partija zalaže za profesionalnu vojsku, ali da bi trebalo da postoji i vojna obaveza, koja bi trajala oko tri meseca.
"Problematična je očigledna namera vlasti da nas uvede u NATO. Ministar odbrane Dragan Šutanovac izlazi sa tvrdnjama da o tom pitanju neće odlučivati niko, odnosno da će se pogaziti Ustav, da se neće omogućiti građanima da odlučuju, nego će to uraditi vladajuća većina“, izjavio je Todorović.