Šabić podneo prijave protiv 14 ministara u Vladi
Dve godine od donošenja Zakona o zaštiti podataka o ličnosti 14 ministara nije našlo za shodno da proslede informaciju Povereniku za informacije od javnog interesa koje sve podatke o ličnostima njihova ministarstva prikupljaju, u koje svrhe, o kome, na koji način, ko im ima pristup, kako i koliko dugo ih čuvaju. Zbog neispunjenja zakonskih obaveza, Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog interesa, podneo je protiv njih prekršajne prijave Prekršajnom sudu u Beogradu, piše ''Blic''.
Prijave je podneo protiv ministara Tomice Milosavljevića, Dijane Dragutinović, Slobodana Milosavljevića, Olivera Dulića, Saše Dragina, Petra Škundrića, Milutina Mrkonjića, Božidara Đelića, Žarka Obradovića, Snežane Samardžić-Marković, Jasne Matić, Dragana Šutanovca, Rasima Ljajića i Nebojše Bradića.
Ministri ignorišu svoje zakonske obaveze, iako ih je na to, kao i na činjenicu da su primer svima koji duguju izvršenje ove zakonske obaveze, podsetio poverenik u više javnih nastupa. Zakon, očigledno smatraju ministri, nije nešto što baš oni moraju da poštuju, naročito ne kada je u pitanju tako niska kazna, kao što je suma od pet do 50.000 dinara za njeno kršenje.
- Veoma je zabrinjavajuće da ni nakon dve godine nakon usvajanja Zakona o zaštiti podataka o ličnosti većina ministarstava nije izvršila najosnovnije obaveze. Da li je onda logično očekivati da, ukoliko Vlada ne sprovdi uredbe koje je sama donela, to čine drugi subjekti iz javnog i privatnog sektora - pita Šabić.
Poverenik očekuje da sud za prekršaje u Beogradu sprovede postupak u skladu sa zakonom, ali istovremeno napominje da to što je podnet veći broj zahteva za pokretanje prekršajnih postupaka protiv visokih funkcionera, ministara ne bi trebalo da senzacionalistički obavije ovu vest.
- Ministri su odgovorni po zakonu, objektivno, ali uz njih u ministarstvima ima dosta ljudi koji su mogli i morali da izvrše zakonom utvrđene obaveze. Mnogo je važnije da sprovedenu akciju nadzora, koja je rezultirala prijavama, shvatimo kao još jedno veoma ozbiljno upozorenje na to da nikako ne možemo biti zadovoljni odnosom prema stanju u oblasti zaštite podataka o ličnosti - kaže Šabić.
On je istakao da je nadzor izvršen samo nad dve zakonske obaveze i to osnovne da se evidencije o prikupljenim podacima o ličnosti dostave povereniku.
Stjepan Gredelj, član Saveta za borbu protiv korupcije, kaže da nema razloga da ministri i generalno političari poznaju zakone jer ih niko zbog kršenja istih ne kažnjava.
- Misle, po onoj Brozovoj: ”Nećemo se, valjda, držati zakona ko pijan plota. To, što taj Šabić nešto priča, i nije baš neka bitna stvar.”
Gredelj konstatuje da je ovo samo još jedan dokaz da Šabić nema u rukama jake mehanizme kojima bi primorao nekoga, a naročito političare da poštuju zakon.
- Možete misliti koliko su naše institucije jake, kada poverenik apeluje, čujte, apeluje, na Vladu, moli mangupe da poštuju zakon. Ovo je samo još jedan dokaz o labavim, krhkim institucijama u Srbiji - zaključuje Gredelj.
U Ministarstvu odbrane kažu da su svesni propusta i da će on vrlo brzo biti ispravljen, te da će evidencija o zbirkama podataka o ličnosti biti prosleđena povereniku. Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić kaže da do juče nije znao da zahtevi poverenika nisu ispoštovani, da se tačno zna ko je u ministarstvu zadužen za dostavljanje podataka i komunikaciju sa poverenikom i da će proveriti zašto njegov zahtev nije ispoštovan.