Homen:Voleli bismo da se suočimo sa Šarićem na sudu
Ministarstvo pravde Srbije je primilo tužbu odbeglog Darka Šarića kojom od Republike Srbije traži 10 miliona evra naknade štete zbog izjava koje su medijima dali nosioci najviših državnih funkcija, izjavio je danas Tanjugu državni sekretar tog ministarstva Slobodan Homen.
Odbegli Šarić, kome se u odsustvu sudi za šverc više od dve tone kokaina iz Latinske Amerike u Zapadnu Evropu, smatra da su pomenuti zvaničnici svojim izjavama, u kojima ga nazivaju "narko bosom", vređali pretpostavku njegove nevinosti i kršili načelo pravne sigurnosti.
"Siguran sam da ćemo se svi kao nosioci državnih funkcija odazvati pozivu suda i da ćemo izneti svoje stavove i svoje argumente, ali voleli bismo da se tom prilikom suočimo i sa optuženim Šarićem i da on iznese svoje argumente", poručio je Homen, koji je rekao da Šarićeva tužba nema nikakve veze sa pravom, niti da ima osnova u zakonu.
Izrazivši zadovoljstvo što se Šarić obraća srpskim pravosudnim organima, državni sekretar ga je pozvao da u potpunosti ispoštuje pravosudni sistem i da se pojavi u Srbiji kako bi svoje tvrdnje iz tužbe dokazao pred sudom.
Bilo bi dobro da dođe i kako bi dokazao svoju nevinost pred Specijalnim sudom za borbu protiv organizovanog kriminala jer je to pravo mesto gde će izneti svoje stavove, a ne putem tužbi iz inostranstva, dodao je Homen.
"Ono što je vrlo zanimljivo jeste na koji je način i kako je uspeo da da punomoćje svojim advokatima za tužbu protiv Srbije jer se postavlja veliko pitanje pre svega njene autentičnosti. S druge strane voleli bi da vidimo i overeno punomoćje, odnosno punomoćje koje su overili organi Republike Srbije", naveo je državni sekretar.
Homen je rekao da "ono što je vrlo zanimljivo jeste na koji je način i kako (Šarić) uspeo da da punomoćje svojim advokatima za tužbu protiv Srbije jer se postavlja veliko pitanje pre svega njene autentičnosti.
"S druge strane voleli bismo da vidimo i overeno punomoćje, odnosno punomoćje koje su overili organi Republike Srbije", rekao je državni sekretar.
Saslušani Šarićevi saradnici
Tužilac za organzovani kriminal Srbije Miljko Radisavljević izjavio je da je četvoro osumnjičenih za trgovinu drogom na teritoriji Italije, koji se dovode u vezu sa odbeglim Darkom Šarićem, privedeno na saslušanje kod istražnog sudije i da se razmatra se da li će se postupak protiv njih voditi u Srbiji ili će biti izručeni Italiji.
Na saslušanje su privedeni Zlatko Đorđević iz Beograda i Kragujevčani Božidar Kapetanović, Goran Živanović i Gordana Milivojević-Rakić, a uhapšeni su u utorak po međunarodnom nalogu za hapšenje, koji je izdala Italija.
Pošto sasluša osumnjičene, istražni sudija će doneti odluku o ekstradicionom pritvoru.
Shodno Ugovoru o međunarodnoj pravnoj pomoći i međunarodnim konvencijama po zahtevu za lišenje slobode po kom su uhapšeni osumnjičeni, ekstradicioni pritvor može da traje dok ne stigne zamolnica za izručenje, od 18 do 45 dana. |
On smatra da Šarićeva tužba nema nikakve veze sa pravom, niti da ima osnova u zakonu.
"Pre svega mislim da je ovo određena vrsta pritiska i pretnje kako na nosioce državnih funkcija koje se bore protiv organizovanog kriminala, tako i na medije koji su objavljivali podatke o ovom narko klanu", rekao je Homen i poručio da će država Srbija nastaviti borbu protiv organizovanog kriminala bez ikakvih kalkulacija i da niko neće biti zaštićen.
Kako je tom tužbom tužena Republika Srbija, nju će na sudu zastupati javni pravobranilac dok će davaoci izjava biti eventualno pozvani da svedoče.