Organe vadili i Srbima i Turcima
Zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić pozdravio je procesuiranje osumnjičenih za trgovinu ljudskim organima koji su žrtvama vađeni na privatnoj klinici "Medikus" u Prištini, a protiv kojih je tužilaštvo Evropske unije podiglo optužnicu. Konstatujući da se među optuženima nalazi i turski državljanin, Vekarić je podsetio na to da srpsko Tužilaštvo za ratne zločine odavno ukazuje na takozvanu "tursku vezu".
- U izveštaju dostavljenom specijanom izvestiocu Saveta Evrope Diku Martiju upravo smo pomenuli i taj segment - kaže Vekarić.
On je napomenuo da su predstavnici Tužilaštva za ratne zločine pre tri dana u Nišu imali sastanak sa Euleksom, gde je jedna od tema upravo bila i trgovina ljudskim organima.
Raskrinkao američke tajne zatvore
|
- Važno je da se istakne činjenica da kada su se 2003, 2004. i 2005. godine takve monstruozne stvari dešavale, možete zamisliti kako je bilo za vreme rata 1999. godine i posle prestanka ratnih dejstava - rekao je Vekarić.
Optužnica je podignuta protiv Iljira Rečaja, bivšeg visokog zvaničnika kosovskog ministarstva zdravlja, kosovskog hirurga Luftija Derviša, njegovog sina Arbana Derviša, lekara Sokola Hajdinija i Dritona Jilte i dvojice stranih državljana - turskog doktora Jusufa Sonmeza i Izraelca Moše Harela, koji su na Interpolovoj poternici.
Oni su optuženi da su siromašnim državljanima Moldavije, Kazahstana, Rusije i Turske odstranjivali zdrave organe radi trgovine, obećavši nesrećnim ljudima novčanu naknadu.
Ova poslednja istraga ponovo je podsetila na slučaj "žute kuće" u Albaniji i monstruoznih ubistava kosovskih Srba čiji su organi vađeni zarad prodaje. Kada je bivša haška tužiteljka Karla del Ponte objavila knjigu "Lov" gde je pisala i o "žutoj kući", Parlamentarna skupština Evrope je odlučila da pokrene istragu i za svog specijalnog izvestioca imenovala Dika Martija.
S obzirom na to da se istraga otegla, Dik Marti je prošlog meseca za beogradske medije najavio da će njegov konačan izveštaj biti gotov u januaru, odbijajući da do tada kaže išta preciznije, odnosno da li je "žuta kuća" u Albaniji bila zaista poprište najstrašnijih operativnih zahvata nad Srbima i drugim nealbancima nestalim sa Kosova i Metohije.
Podela nadležnosti
|