Doktorku nepravda oterala iz Srbije
Zbog toga što nije htela da korupcijom uprlja mantil, dr Vanja Karađinović je ostala bez posla u Institutu za onkologiju, ali i bez sudske zaštite.
Vrhunskog stručnjaka dr Vanju Karađinović, ne samo da su mutne radnje oterale sa radnog mesta u Institutu za onkologiju Vojvodine, već i iz domovine Srbije da bi se, kada je htela da istera pravdu na čistac, suočila i sa opstrukcijom u pravosuđu.
Nečuveni skandal obeležio je proces koji se u novosadskom sudu odlaže punih 18 meseci, a kraj mu se još ne nazire. Na poslednjem ročištu u septembru po tužbi dr Karađinović protiv Instituta zbog toga što joj je bilo uskraćeno pravo na rad, nije se pojavila sudija u postupku Aleksandra Lukić.
Iako je obrazloženo da je na bolovanju, dr Karađinović i njeni svedoci, od kojih su neki stigli iz Banjaluke, pronašli su je na drugom suđenju, uhvatili u laži i naterali suze na oči.
Zbog opstrukcije procesa i nedozvoljenog uticaja na tok i ishod suđenja, lekarkin advokat Ignjat Nikić poslao je više pritužbi na rad Osnovnog suda u Novom Sadu, kako bi raskrinkao mrežu korupcije i očitu povezanost pravosudnih i zdravstvenih ustanova.
- Moja klijentkinja je tri puta pozivana na saslušanje, ali nije saslušana iako je reč o hitnom postupku - kaže on i dodaje da je suđenje pomereno za kraj ovog meseca.
Institut, prema Nikićevim rečima, njegovoj klijentkinji nije dao ni radnu knjižicu, čime joj je uskraćeno Ustavom garantovano pravo na rad.
Student generacije
Porodica Karađinović proživljava i porodičnu dramu, jer je doktorka prinuđena da živi odvojena od osmogodišnjeg deteta i supruga. Predrag Karađinović kaže da je novosadski Institut uzvratio protivtužbom zbog njene specijalizacije iako joj usavršavanje nije omogućila ta ustanova već činjenica da je bila student generacije. |
Doktorkin suprug Predrag Karađinović jedan je od svedoka na sudu koji se lično uverio u laži sudije. Aleksandra Lukić, prema njegovim rečima, zbog skandaloznog ponašanja nije kažnjena, već samo prebačena na drugi sudski predmet, što ukazuje da je proces opstruirala po nečijem nalogu.
- Kada je zbog navodne bolesti sudije odloženo ročište, otišli smo iz suda, ali je očito iskusni advokat hteo da se nakon sata vratimo nazad, gde smo je našli u drugoj sudnici. Ona je počela da plače i govori: 'Ja sam sebi najpreča, ne želim da umrem u 41. godini', citira Predrag.
Inače, u pozadini ove pravne lakrdije je novosadski Institut za onkologiju i radiologiju, koji je mesecima punio stranice zbog korupcionaške afere obelodanjene pre pola godine.
Tada je Udruženje lekara za borbu protiv korupcije izašlo s potresnom istinom o trgovini listama čekanja pacijenata obolelih od raka. Tada je javnost saznala da se mesto u redosledu kupuje, pa na operaciju odlaze samo oni sa dubokim džepom, dok mnogi oboleli nisu dočekali da dođu na red.
Afera je uzdrmala Srbiju i naterala inspekcijske organe da krenu u istrage, koje su rezultirale hapšenjima nekih onkologa i radiologa po čitavoj zemlji. Znatno pre obelodanjivanja tog skandala, kako su "Vesti" pisale, vršen je teror i progon nad dr Karađinović i njenom koleginicom dr Bojanom Bokorov, koje nisu htele da uprljaju mantil tom trgovinom. Kada se otkrilo šta se događa u Institutu, usledila je zabrana rada, nakon čega je dr Karađinović otišla u Podgoricu, gde je sada načelnik Instituta za radiologiju Kliničkog centra.
Dok ona vodi borbu na sudu, doktorka Bokorov i dalje bije bitku za čast belog mantila u Novom Sadu. Obraćala se ministru zdravlja, Vladi Srbije i predsedniku države, ali kako to nije pomoglo kompletnu kompromitirajuću dokumentaciju predala je Odboru za zdravstvo Skupštine Srbije.