Kovačević definitivno dobio 2 godine i 3 meseca
Prvi osnovni sud u Beogradu doneo je presudu kojom je Miladin Kovačević na osnovu sporazuma o prinzanju krivice za prebijanje Amerikanca Brajana Štajnhauera 2008. u Bostonu, pravosnažno osuđen na dve godine i tri meseca zatvora, saopštio je danas taj sud.
Na presudu nije dozvoljena žalba, tako da je postala pravnosnažna danom donošenja, a izvršna će postati pošto bude uručena strankama u postupku, kao i Odeljenju za izvršenje krivčnih sanknkcija tog suda.
Shodno tome, Kovačević bi uskoro mogao da bude upućen na izvršenje kazne, a ostalo mu je da odsluži još dve godine, jer je u američkom pritvoru proveo mesec dana, a u beogradskom dva meseca.
Sudsko veće sudije Ivane Ramić izreklo je Kovačeviću presudu za krivično delo nanošenje teških telesnih povreda, dok je odbilo optužbu za krivična dela falsifikovanja isprave i podstrekavanje na zloupotrebu službenog položaja, pošto je tužilaštvo odustalo od krivičnog gonjenja za ta dela, dodaje se u saopštenju suda.
Na to rešenje mogao je da se žali samo oštećeni Amerikanac. On to nije iskoristio i rešenje je postalo pravosnažno, pa je Kovačeviću izrečena presuda na koju niko nema pravo da se žali.
Štajnhauer kao oštećeni biće upućen na parnicu radi potraživanja obeštećenja za povrede koje je pretrpeo.
Kovačević je priznao navode optužnice koja ga je teretila da je 4. maja 2008. u tuči u Studentskom klubu u Bostonu Štajnhauera oborio na pod, zatim ga više puta udario pesnicama u glavu a potom, zajedno sa saučesnicima šutirao u predelu glave i stomaka.
Štajnhauer je zadobio teške povrede glave, jer mu je naprsla lobanja na više mesta.
Nagodba je postignuta na kazni od dve godine zatvora, imajući u vidu i da su zbog učešća u toj tuči (na strani Kovačevića) Sanel Softić (22), američki državljanin poreklom iz BiH i Edin Džubara (25), državljanin BiH, osuđeni 13. januara u sudu njujorškog okruga Brum na po dve godine zatvora, takođe na osnovu sporazuma o priznanju krivice.
Oni su tada priznali da su, zajedno s Kovačevićem, tukli alkoholisanog Štajnhauera, koji je prethodno, kako su naveli, uhvatio za zadnjicu Softićevu devojku. Softić je svedočio u srpskoj istrazi, a Džubara je odbio da to učini.
Kovačević je sporazumom o priznanju krivice izbegao suđenje, na kom bi se utvrđivala i dokazivala njegova krivica, na osnovu pretpostavke nevinosti.
Posle potpisivanja sporazuma o priznanju 14. septembra, sud je odlučio da postupak protiv Kovacevića razdvoji od procesa protiv smenjenih srpskih diplomata u Njujorku - generalnog konzula i vicekonzula Slobodana Nenadovića i Igora Miloševića, koji se terete za zloupotrebu službenog položaja. Njima suđenje treba da se nastavi 18. oktobra.
Posle tuče u studentskom klubu, u kojoj je nastradao Štajnhauer 4. maja u Bostonu, Kovačević je uhapšen u SAD, a posle mesec dana pušten na slobodu uz kauciju od 100.000 dolara, koju je za njega položilo Ministarstvo inostranih poslova Srbije preko konzulata u Njujorku.
Protiv Kovačevića je ranije paralelno vođena istraga i u Americi i u Srbiji, pošto je posle puštanja iz pritvora u Bostonu, uz pomoć srpskog konzulata u Njujorku, pobegao u Srbiju.
Nakon višemesečnih pregovora s predstavnicima SAD, srpska vlada je dogovorila plaćanje odštete i preuzimanje krivicnog gonjenja Kovačevića od američkih pravosudnih organa, koji su, po zamolnici suda, dostavili dokumetaciju u slučaju Kovačević bivšem Drugom opštinskom sudu u Beogradu (sada Prvom osnovnom sudu).
Američki državni tužilac formalno je ustupio "predmet Kovačević" srpskom pravosuđu početkom aprila prošle godine, posle dogovora sa Vladom Srbije, koja je porodici Štajnhauer uplatila 900.000 dolara na ime troškova lečenja njihovog sina.
Nedadović i Milošević su optuženi da su iskorišćavanjem svog službenog položaja na taj način pomogli Kovačeviću da izbegne vođenje krivičnog postupka pred pravosudnim ogranima SAD, po optužnici koja ga je teretila za nanošenje teških telesnih povreda američkom državljaninu.
Kovačević ih je, prema optužnici, nagovorio da mu, nakon što je pušten iz američkog pritvora, izdaju privremenu putnu ispravu kojom je napustio teritoriju SAD i pobegao u Srbiju.