Država zabranjuje Legijinu knjigu?!
Republičko javno tužilaštvo analiziraće poslednju knjigu Milorada Ulemeka Legije “Kroz vatru i vodu” kako bi utvrdilo da li postoji zakonska osnova za njenu zabranu, piše "Blic nedelje". Ukoliko se utvrdi da u knjizi postoji neki od zakonskih razloga za zabranu, poput pozivanja na nasilno rušenje utvrđenog poretka, podstrekivanja na neposredno nasilje ili zagovaranja rasne, nacionalne i verske mržnje, Tužilaštvo će sudu podneti predlog za njenu zabranu, piše list pozivajući se izvore u Republičkom tužilaštvu.
Advokat porodice Đinđić, Rajko Danilović rekao je da je zbog narušenih etičkih principa u Srbiji sve moguće.
"Ovde su svi moralni kriterijumi propali, pa je normalno da Legija piše knjige. Ali, nije ovo samo na državi. Pa ko kupuje te knjige? To je i pitanje naroda", rekao je Danilović.
Od kako je uhapšen, Milorad Ulemek Legija je u svojoj ćeliji do sada napisao devet knjiga, od kojih je poslednja nedavno objavljena i puštena u prodaju.
Sagovornici nedeljnika su podsetili da, iako možda ne postoje zakonske osnove da se Legijino pisanje zabrani, s moralne tačke gledišta ovo predstavlja direktan šamar državi.
"Država Srbija je već dala svoje mišljenje o Legijinim delima time što ga je osudila kao nekoga ko je delovao protiv države", ocenila je sociolog Jelena Petrović-Desnica.
“Svako dalje njegovo pojavljivanje u javnosti na bilo koji način trebalo da bude sprečeno”, rekla je desnica.
Profesor Beogradskog univerziteta Ljubiša Rajić ocenio je da su Legijine knjige samo kap u moru govora mržnje na koji država ne obraća pažnju.
On je upozorio da su "naše knjižare prepune antisemitskih i rasističkih dela. Toga ima po novinama, tabloidima, na sajtovima. Ima organizacija koje to javno propagiraju".
"To što Legija objavljuje je samo deo svega toga. Ono što piše Legija je mnogo blaže nego što se može naći na sajtovima desničarskih organizacija, pa čak i od onoga što su svojevremeno izjavljivali lideri nekih političkih stranaka i pojedini crkveni velikodostojnici", istakao je Rajić.