Beba: Mišković mi se svetio Mihajlovićevim klevetama
Vladimir Popović Beba izjavio je u Prvom osnovnom sudu da mu se vlasnik kompanije "Delta" Miroslav Mišković lično svetio preko bivšeg ministra policije Dušana Mihajlovića koji ga je u julu 2007. klevetao u medijima i dovodio u vezu sa ubistvom bivšeg premijera Srbije Zorana Đinđića.
Popović je na suđenju Mihajloviću po njegovoj tužbi za klevetu, rekao da se na meti Miškovića našao jer je u martu 2007. godine u listu "Status" opisao njegove mahinacije i način na koji ucenjuje ljude i njima manipuliše.
Drugi razlog Mihajlovićevog istupanja u javnost sa neistinama je, prema rečima Popovića, bila neophodnost da se zaštite "prave mete istrage o političkoj pozadini ubistva premijera, a to su i tada bili i sada su tadašnji premijer Vojislav Koštunica, ministar policije Dragan Jočić, direktor BIA Rade Bulatović i direktor VBA Aco Tomić".
Bivši šef biroa za medije u Đinđićevoj vladi ispričao je na suđenju Mihajloviću po njegovoj tužbi za klevetu, da je Mihajlović iz straha da će biti uhapšen, jer je, kako navodi, 2007. otkriveno da je kao ministar policije ucenjivao i reketirao osumnjičene u akciji "mreža", "tadašnjim vlastima preko Miškovića ponudio da priča 'šta god oni požele'".
Popović je naveo da je u to vreme bilo okončano suđenje za ubistvo premijera i da su se tražili osumnjičeni za političku pozadinu tog atentata.
"Kako su to i tada i sada bili tadašnji Koštunica, Jočić, Bulatović i Tomić, oni su mu (Mihajloviću) ponudili 'dil' da u zamenu za odgovornost za zloupotrebe koje je vršio, kao 'ključni svedok' kaže šta je politička pozadina ubistva premijera", naveo je Popović.
Mihajlović tada, kako je rekao Popović, "izlazi u javnost" i umesto da odgovara na pitanja novinara o "mreži", on je pričao o navodnoj pozadini ubistva Đinđića i njega, po nagovoru vlasnika "Delte", doveo u vezu sa tim zločinom.
Govoreći o tome da se na meti Miškovića našao posle izjava objavljenih u "Statusu" u martu 2007, Popović je naglasio da "ko za njega (Miškovića) kaže nešto loše mora da dobije ćušku".
"Čak je i njegova doskorašnja saradnica Milka Forcan to potvrdila, mada nije rekla ni deseti deo onoga što sam ja tada izneo", naglasio je šef biroa za medije u Đinđićevoj Vladi.
On tvrdi da ga nikada niko iz policije, tužilaštva, ili suda nije pozvao da odgovara na pitanja u vezi sa političkom pozadinom ubistva premijera.
"Mihajlovićev izlazak u javnost sa neistinama bio je pokušaj očajnika koji je, da bi sprečio svoje hapšenje, bio u stanju da proda i oca i majku", napomenuo je Popović i podsetio da je i posle "dvomesečnog lupetanja Mihajlovića u medijima, uhapšen bivši okružni tužilac Rade Terzić, zbog navodnog udela u puštanju vođa 'zemunskog klana' iz pritvora, koji su kasnije organizovali atentat na premijera".
Mihajlović nije došao na današnje suđenje, opravdavši svoj izostanak pisanim obaveštenjem sudu da je sprečen da prisustvuje "zbog službenih obaveza", a ročištu je prisustvovao njegov branilac Milovan Živković.
Suđenje se nastavlja 30. novembra kada bi trebalo da se pregleda snimak emisije u kojoj je Mihajlović, prema navodima tužbe, klevetao Popovića.
Popović je tužio Mihajlovića jer je, kako se navodi u tužbi, u okviru organizovane medijske kampanje u periodu dužem od mesec dana 2007. godine, u 47 tekstova, intervjua i izjava, "na najgrublji način klevetao bivšeg šefa vladinog Biroa za informisanje, u vezi s njegovom ulogom u vladi pokojnog premijera Đinđića".
U tim tekstovima Mihajlović je Popovića povezivao s organizovanim kriminalom i optuživao ga za izvršenje najtežih krivičnih dela.
Mihajlović je u više navrata i tokom suđenja Popovića optužio za paralelnu vlast, da se bavio Đinđićevom bezbednošću, iako to nije bilo u njegovoj nadležnosti, kao i da je šef mafije, koji diriguje kriminalcima kao što su Ljubiša Buha Čume i Milorad Ulemek Legija.