Simović i Kalinić otkrivaju pozadinu pobune JSO
Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević izjavio je da je Tužilaštvo ostvarilo pozitivne pomake u rasvetljavanju okolnosti pod kojima je došlo do protesta Jedinice za specijalne operacije (JSO) u novembru 2002. godine. Današnja "Politika“ je objavila da su podatke o pobuni i pozadini ubistva Zorana Đinđića dali Miloš Simović i Sretko Kalinić.
Tužilaštvo vodi pretkrivični postupak o pobuni Jedinice za specijalne operacije u novembru 2001. godine koja se može dovesti u vezu sa političkom pozadinom atentata na premijera Zorana Đinđića. Postupak se bazira ne samo na izjavama Simovića i Kalinića, već i na analizi dokaza koji su izvođeni u toku postupka za ubistvo premijera, nakon što je tu presudu potvrdio i tadašnji Vrhovni sud Srbije”, rečeno je "Politici“ u Specijalnom tužilaštvu.
Tužlac Radisavljević kaže da Tužilaštvo sada ima jasniju sliku o događaju iz novembra 2002. godine kada su pripadnici JSO napustili objekat u Kuli i blokirali most "Gazela“.
"Došlo je do pozitivnih koraka u rasvetljavanju tog događaja, kao i o ulozi pojednih lica u njemu", rekao je Radisavljević.
On je istakao da imena osoba koje su tužilaštvu dostavile potrebne informacije, kao i imena vinovnika događaja ne mogu da se saopštavaju javnosti, kako se ne bi ugrozio dalji tok pretkrivičnog postupka.
Miloš Simović, visokorangirani pripadnik klana, na jednom od prvih saslušanja posle hapšenja izjavio je da zna nepoznate činjenice o ubistvu premijera, nudeći tužilaštvu da ih otkrije, ako bi dobio status svedoka saradnika.
Sretko Kalinić, koji je izručen iz Hrvatske, takođe je sebe predstavio kao čoveka koji zna mnoge tajne nerešenih zločina. Obojica su se od dana hapšenja, posle sukoba u Zagrebu, utrkivala u priznanjima raznih ubistava, ali šta su izjavili o atentatu na Đinđića, za sada nije poznato.