Istraga o političkoj pozadini Đinđićevog ubistva
Republičko tužilaštvo otvorilo je nedavno istragu o pobuni "crvenih beretki” koja bi mogla da dovede do razjašnjavanja političke pozadine ne samo pobune policijske jedinice već i političke pozadine ubistva premijera Zorana Đinđića, piše današnji "Blic” pozivajući se na izvore bliske vrhu tužilaštva.
"Istraga će, nadamo se, dovesti do sprege politike i političara i organizatora oružane pobune koja je bila uvod u atentat na Đinđića i pokušaj da se ponište sve promene koje su počele 5. oktobra. Tužilaštvo i policija treba ozbiljno da ispitaju pobunu koju očigledno niko nije hteo da spreči. Jasno je da tadašnja ocena Vojislava Koštunice o štrajku u 'radnim odelima' ne može biti objašnjenje", rekao je za "Blic” izvor blizak tužilaštvu. On je odbio da kaže detalje o tome ko je na spisku za saslušavanje u cilju uspeha istrage.
Istraga pobune jedinice JSO nikada nije pokrenuta jer su DSS i njegov lider i predsednik savezne države Vojislav Koštunica to branili "pravom na štrajk u radnim odelima”.
Državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen nije žele da za "Blic” komentariše otvaranje istrage o pobuni "crvenih beretki”, ali naglašava da je, "ako već pričamo o 6. oktobru, najveći promašaj bio potcenjivanje snage i institucionalne moći režima Slobodana Miloševića i ostavljanje kadrova u vrhu Vojske, policije i njihovih tajnih službi”.
"Iz ove pozicije i posle iskustva rada u Ministarstvu pravde jasno mi je da je nemoguće da tadašnje službe nisu znale da se sprema atentat na Đinđića i da informacije nisu prosledile tadašnjem vrhu vlasti. Ispitivanje političke pozadine nije samo istraga šta je neko uradio, već i onoga šta je mogao da uradi a nije", rekao je Homen.
Advokat porodice Đinđić Srđa Popović kaže da je istragu o pobuni "crvenih beretki” trebalo otvoriti odmah posle atentata na premijera, tokom vanrednog stanja i policijske akcije "Sablja”, ali dodaje i da to nije bilo moguće jer je Vlada Zorana Živkovića u tom trenutku bila slaba, a predsednik SRJ Vojislav Koštunica imao zaštitu stranih ambasadora.
"Bilo je jasno ko je stajao i ko je podržao pobunu JSO i to je trebalo odmah istražiti i utvrditi koji su bili motivi DSS i da li su bili svesni da će pobuna dovesti do atentata ili su samo uživali u tome da sapliću vlast. Istraga bi mogla da rasplete mnoge stvari, počev od toga zašto je DSS opstruirao suđenje, pa do toga zašto su se u izbornim kampanjama međusobno pomagali Koštunica i kriminalci iz zemunskog klana. Specijalno tužilaštvo se do sada nije usudilo da pokrene istragu o pobuni 'crvenih beretki' i stalno su se izgovarali na to da će istorija to razrešiti. Tužilaštvo bez jakog političkog signala da se u to uđe ne bi samo pokrenulo istragu", rekao je Popović za "Blic”.
Kako je tekla pobuna
9. novembar 2001. pre podne - Braću blizance Predraga i Nenada Banovića (41), koje u to vreme tražio Haški sud, u Obrenovcu hapse pripadnici JSO, među kojima je i Zvezdan Jovanović. |