Kovačević priznao krivicu
Prvi osnovni sud u Beogradu razmatrao je danas sporazum koji je Miladin Kovačević zaključio sa tužilaštvom, uz nagodbu da prizna kako je Amerikancu Brajanu Štajnhaueru naneo teške telesne povrede opasne po život, u zamenu za kaznu od dve godine i tri meseca zatvora.
Rešenje o prihvatanju sporazuma sud će doneti naknadno pisanim putem, a na to rešenje moći će da se žali samo oštećeni Amerikanac, pošto su se tuzilaštvo i Kovačević prilikom zaključenja sporazuma 14. septembra, odrekli prava na žalbu.
Zamenik tužioca Saša Bošković saopštio je da je Kovačević prilikom zakljčenja sporazuma priznao da je izvršio krivično delo nanošenje teških telesnih povreda, dok je tužilaštvo odustalo da ga goni za krivična dela falsifikovanja isprave i podstrekavanja na zloupotrebe službenog položaja.
On je napomenuo da će Štajnhauer kao oštećeni, prema nagodbi, biti upućen na parnicu radi potraživanja obeštećenja za povrede koje je pretrpeo.
Kovačević je priznao navode optužnice koja ga je teretila da je 4. maja 2008. godine u tuči u studentskom klubu u Bostonu Štajnhauera oborio na pod, zatim ga više puta udario pesnicama u glavu a potom ga zajedno sa saušesnicima šutirao u predelu glave i stomaka.
Štajnhauer je zadobio teške povrede glave, jer mu je naprsla lobanja na više mesta.
Prema rečima zamenika Boškovića, tužilaštvo je pre zaključenja Kovačeviću ponudilo kaznu od tri godine zatvora za sva tri dela, dok je njegov branilac Borivoje Borović predlagao dve godine zatvora za teške telesne povrede i da tužilaštvo odustane od druga dva dela, kao što je na kraju i učinilo.
Tužilac je ukazao da je nagodba postignuta na kazni od dve godine zatvora, imajući u vidu i da su zbog učešća u toj tuči (na strani Kovačevića) Sanel Softić (22), američki državljanin poreklom iz BiH i Edin Džubara (25), državljanin BiH, osuđeni 13. januara ove godine u sudu njujorškog okruga Brum na po dve godine zatvora, takođe na osnovu sporazuma o priznanju krivice.
Oni su tada priznali da su, zajedno s Kovačevićem, tukli alkoholisanog Štajnhauera, koji je prethodno, kako su naveli, uhvatio za zadnjicu Softićevu devojku. Softić je svedočio u srpskoj istrazi, a Džubara je odbio da to učini.
Kovačević je, odgovarajući na pitanje sudije Ivane Ramić, naveo da na njega nije vršen bilo kakav pritisak radi zaključenja tog sporazuma, kao i da nije pod dejstvom droge, alkohola niti lekova. Takođe je naveo da ne boluje od neke psihičke bolesti, niti je mentalno zaostao.
Kovačević je sporazumom o priznanju krivice izbegao suđenje, na kom bi se utvrđivala i dokazivala njegova krivica, na osnovu pretpostavke nevinosti.
Na insistiranje svog branioca, Kovačević je sudu rekao da je sada student Pravnog fakulteta u Novom Sadu i da je danas sa 10 položio ispit iz osnova ekonomije.
Današnje ročište koje je održano u Palati pravde u Beogradu snimano je sudskom kamerom, a snimak će imati pravo da objavi smao američka televizija ABC pošto je samo ona podnela zahtev za snimanje glavnog pretresa, što inače nije praksa u sudskim sudovima.
Posle potpisivanja sporazuma o priznanju 14. septembra, sud je odlučio da postupak protiv Kovacevića razdvoji od procesa protiv smenjenih srpskih diplomata u Njujorku - generalnog konzula i vicekonzula Slobodana Nenadovića i Igora Miloševića, koji se terete za zloupotrebu službenog položaja.
Njima suđenje treba da se nastavi 18. oktobra.
Posle tuče u studentskom klubu, u kojoj je nastradao Štajnhauer 4. maja u Bostonu, Kovačević je uhapšen u SAD, a posle mesec dana pušten na slobodu uz kauciju od 100.000 dolara, koju je za njega položilo Ministarstvo inostranih poslova Srbije preko konzulata u Njujorku.