Mira Marković: Ne znam ništa o poternici
Osam godina sam van Srbije i ne bih komentarisala vesti o zastarelosti optužbi, izjavila je za "Novosti" Mira Marković. Advokatska kancelarija Tomanović, njen pravni zastupnik, saopštila je danas da se iz navoda Republičkog javnog tužilaštva zaključuje da je važno samo da poternica i pritvor za Mirjanu Marković budu na snazi i da se spreči njen dolazak u Beograd.
Mirjana Marković, supruga bivšeg predsednika SR Jugoslavije i Srbije Slobodana Miloševića izjavila je za "Novosti" da je niko nije obavestio o navodnom povlačenju crvene Interpolove poternice, koja je za njom raspisana još pre nekoliko godina.
"Već osam godina živim van Srbije i ne bih komentarisala takve vesti. Jer, ja o tome ne znam ništa", rekla je Markovićeva za "Novosti".
Advokatska kancelarija Tomanović je saopštila da "pravna prekvalifikacija krivičnog dela 15 dana pred zastarelost, posle skoro 10 godina od događaja i posle osam godina od pokretanja postupka u predmetu, gde godinama nije bilo zakazano suđenje, šalje jasnu poruku da pravne kvalifikacije nisu uvek odraz činjeničnog stanja, već rastegljiva kategorija trenutne i uglavnom političke potrebe".
Najave pojedinih medija koji su objavili da će vreme uskoro "pojesti" optužbe protiv Markovićeve, kao što je to nedavno bio slučaj i sa njenim sinom Markom, demantovali su iz Republičkog javnog tužilaštva.
"Nadležno tužilaštvo je, prateći proces optuženoj Mirjani Marković, donelo odluku da prekvalifikuje krivično delo neovlašćeno posredovanje u podstrekavanje na zloupotrebu službenog položaja", izjavio je portparol državnog tužilaštva Tomo Zorić.
Za to krivično delo je zaprećena kazna zatvora je od dve do 12 godina. Za prvo krivično delo za koje se teretila Mirjana Marković, zaprećena je kazna zatvora od šest meseci do pet godina. To znači da apsolutna zastarelost nastupa posle deset godina, odnosno 13. oktobra 2010. godine.
Supruga bivšeg predsednika SRJ i Srbije bila je optužena da je od 1. septembra do 13. oktobra 2000. godine, koristeći svoj tadašnji položaj zajedno sa tadašnjim generalnim sekretarom Vlade Srbije Živkom Cicom Knežević, posredovala u nezakonitoj dodeli stana radnici Zdravstvenog centra u Požarevcu Iloni Pešić.
Prema rečima Tome Zorića, tužilaštvo je u ovom predmetu predložilo i da se Markovićevoj sudi u odsustvu. Time su stvorene zakonske i procesne pretpostavke da ne nastupi zastarelost krivičnog gonjenja.