Tači traži da Euleks interveniše na severu
Kosovski predsednik i premijer Fatmir Sejdiu i Hašim Tači zatražili su od Euleksa da deluje na severu Kosova i počne obračun sa organizovanim kriminalom i hapšenje glavnih osumnjičenih za šverc i ostale teške kriminalne radnje, piše danas prištinski list "Koha ditore".
List navodi da Euleks istražuje 25 raznih slučajeva šverca, etnički motivisanih i drugih zločina na severu Kosmeta.
"Euleks, zajedno sa domaćim zvaničnicima, rešen je da se bori protiv organizovanog kriminala i korupcije na čitavom Kosovu. Imajući to u vidu, akcije na severu se odlažu već nekoliko poslednjih nedelja i meseci. Vodi se istraga o nekoliko ozbiljnih zločina, ali zbog prirode ovih slučajeva u ovoj fazi o njima se ne može davati mnogo informacija. Nadamo se da će vrlo brzo biti pozitivnih rezultata", rekla je za list portparol Euleksa Karin Limdal.
"Nadamo se da ćemo vrlo brzo imati konkretne rezultate. Mi smo na čekanju i nadi. Postoje naznake da će biti hapšenja, ali istražitelji žele da imaju u velikoj meri prikupljene dokaze, da oni za koje postoji sumnja ne budu kasnije oslobađani. Takav proces zahteva vreme", rekao je ministar unutrašnjih poslova Kosova Bajram Redžepi.
Šverc uz podršku MUP-a Srbije?!
Šverc robe na severu Kosmeta donosi milione evra pojedincima na severu, koji imaju podršku Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, piše danas "Kosova Sot". List navodi da sa krijumčarima, od kojih su neki pripadnici kosovske policije, sarađuju i Albanci. |
Milioni zarađeni preprodajom goriva
Prošle nedelje u akciji Euleks policije i carine uhapšeno je pet osoba za koje se sumnja da su na Kosmetu švercovali gorivo. Za šverc su osumnjičeni i ukrajinski vojnici Kfora, koji su do završetka istrge poslati na kućno odsustvo.
Prištinski list "Zeri" navodi da su ukrajinski vojnici prodajom privatnicima nafte namenjene međunarodnim vojnim snagama zaradili milione. Bivši komandant Kfora Markus Bentler je još prošle godine pisao ukrajinskim vlastima i zatražio smenu komandanta ukrajinskog vojnog kontigenta na Kosovu, pošto je internom istragom utvrdio zloupotrebe u trgovini naftom.
Međutim, navodi "Zeri", obraćanje pismom ukrajinskim vlastima nije dalo nikakvog efekta, pa su ukrajinski pripadnici Kfora nastavili svoje ilegalne aktivnosti. Posle hapšenja na Kosmetu povezanih sa trgovinom naftom i sumnjičenja ukrajinskih vojnika Kfor je izjavio da podržava istragu Euleksa i drugih nadležnih organa.