"Šakali“ optuženi za ubistvo Albanaca kod Peći
Srpsko Tužilaštvo za ratne zločine podiglo je optužnicu protiv devet pripadnika jedinice "Šakali" za ratni zločin počinjen u selu Ćuška, opština Peć na Kosmetu, zbog ubistva najmanje 43 albanska civila 14. maja 1999. godine.
Optuženi su, na osnovu dokaza kojima rapolaže Tužilaštvo, učestvovali u silovanjima, otimanju lične imovine - zlatnog nakita, novca i drugih dragocenosti, paljenju porodičnih kuća, saopštilo je srpsko tužilaštvo.
Pod komandom pokojnog Nebojše Minića, bivšeg rezervnog policajca iz Peći poznatijeg kao "Komandant smrt", kojeg je potraživao i Hag, a koji je umro 2005. godine u Argentini, u selu Ćuška je ubijen i Hasan Čeku, otac Agima Čekua, te nekoliko članova njegove porodice.
Toplicu Miladinovića, Srećka Popovića, Slavišu Kastratovića, Bobana Bogićevića, Zvonimira Cvetkovića, Radoslava Brnovića, Vidoja Korićanina, Veljka Korićanina i Abdulaha Sokića optužnica tereti da su preduzimali oružane napade i pojedinačne akte nasilja, kao i pretnje nasiljem, ubistva.
Oni su optuženi i za uništavanje civilne imovine, pljačke, otimanje lične imovine, u nameri da steknu ličnu imovinsku dobit, sa glavnim ciljem da šire strah među albanskim civilima kako bi ih primorali da napuste mesta svog prebivališta i presele se u Albaniju.
U optužnici se ističe da su pripadnici jedinice "Šakali" pri izvršenju dela pokazali izuzetnu surovost, brutalnost, bezosećajnost i bezobzirnost, jer su uzimali malu decu od okupljenog stanovništva, stavljali im nož pod grlo, pucali neposredno ispred nogu civilnog stanovništva.
Oni su premlaćivali pojedine muškarce na očigled žena i dece, ubistva vršili na svirep i podmukao način, neretko pucajući žrtvama u leđa i ispaljujući u njihova tela veliki broj projektila, nakon čega su većinu tela zapalili s ciljem da onemoguće utvrđivanje identiteta.
Tužilac je predložio istražnom sudiji da sud prema devetorici optuženih produži pritvor.
Tužilaštvo je 13. marta podnelo istražnom sudiji Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu zahtev za sprovođenje istrage protiv 26 lica za ove događaje, te je za još 17 osumnjičenih za ovaj događaj koji se nalaze u bekstvu, raspisana Interpolova poternica.
Ovaj predmet je deo opsežne akcije Tužilaštva za događaje na Kosmetu, u kojima je ubijeno više od 200 albanskih civila, a kompletan krivični postupak rezultat je istrage koju je srpsko tužilaštvo vodilo u saradnji sa Euleksom.