Lažna slava vodi u smrt
Smrt 19-godišnje Ive Mamutović iz Kočana nakon slučajnog pada sa krova zgrade u Nišu dok je snimala video-klip za društvene mreže izazvala je šok u celoj zemlji.
Umesto lajkova kojima je težila, iza nesrećne devojke je ostala lokva krvi na pločniku i pitanje koliki rizik po mlade nose socijalne platforme. Slična sudbina zadesila je i Miloša Ristića (27) pre nekoliko meseci kada je pao sa litice na Tari okliznuvši se nakon fotografisanja za Fejsbuk.
Dva ugašena života neke su od ekstremnih posledica modernog doba opterećenog lažnom popularnošću na društvenim mrežama, merenom brojem šerova i lajkova.
Početkom godine na internetu se pojavio šokantan snimak seksa dvoje srpskih tinejdžera na kauču, dok njihove dve drugarice snimaju, posmatraju i pritom konzumiraju marihuanu. U pozadini se čuju komentari devojaka koje savetuju drugaricu koje poze da zauzme... Još šokantniji su komentari na Fejsbuku:
- Mladi se zabavljaju, seks nije ništa strašno. Što se svi zgražavaju, kao da je strašno popušiti malo marihuane! Porašće i oni, pa će se svemu tome smejati.
Psihoterapeut Zoran Milivojević objašnjava da moderne tehnologije dovode do otuđenosti i usamljenosti.
- Mlad čovek s još uvek neizgrađenom ličnošću poseže za nekim lažnim krugom obožavalaca koji će im dokazati neku njihovu vrednost u iskrivljenom sistemu. Danas imamo devojčice koje se fotografišu same oskudno odevene već u osnovnoj školi, željne pažnje - kaže Milivojević.
Kako objašnjava, nesrećna Iva Mamutović predstavlja ekstreman primer mladih koji gube dodir s realnošću.
- Mladi ljudi nemaju dovoljno razvijen sistem za kontrolu sopstvene ličnosti, pa su spremni da uđu u rizične situacije zarad nečega što je njima posebno važno. A društvene mreže i obožavanje koje tamo dobiju važniji su od svega.
Svesni su da što su ekstremniji i eksplicitniji, da će biti popularniji - kaže Milivojević.
Danas deca veruju internetu više nego bilo kome, veli ovaj stručnjak:
- Posebno su ugroženi oni koji u kriznim tinejdžerskim godinama ne provode dovoljno vremena sa roditeljima i koji su pod njihovim nedovoljnim nadzorom. Oni će želeti da se dokažu na sve načine, pa makar tako ugrozili i svoj život.
Opasni izazovi
Mladi širom sveta, pa i u Srbiji poludeli su za različitim bizarnim izazovima. Jedan od ekstremnih je poznat pod imenom srpski rulet. Organizuju se noćne trke po gradskim ulicama koje uključuju ludački brzu vožnju u suprotnom smeru, prolazak kroz crveno svetlo...
Snimci ovakvih vožnji skupljaju hiljade lajkova. U Beogradu su u novembru 2018. poginuli mladić i devojka, Miloš Nikolić (25) i Nataša Belčević (21), kad su se džipom zakucali u autobus na noćnoj liniji 32. Aktuelni su i snimci na kojima tinejdžeri stavljaju na kožu so i led, nakon čega dolazi do hemijske reakcije koja ostavlja strašne posledice i promrzline. Što je povreda vidljivija, to je popularnost veća.