Prosjaci mesečno zarade i preko 1.000 evra!
U Srbiji svakodnevno prosi skoro 10.000 ljudi, koji mesečno zarade i više od 1.000 evra. Najčešće “rade” ispred crkava, na prometnim raskrsnicama, grobljima, autobuskim, železničkim stanicama i sličnim mestima na kojima se okuplja puno ljudi.
Prema policijskim podacima, prošle godine su protiv 8.964 osobe podnete 9.264 prekršajne prijave zbog ovog prekršaja.
"Od toga je čak 580 osoba bilo maloletno, a četvoro je imalo manje od 12 godina. Čak 955 su bile žene", kažu u policiji.
Prosjačenjem se najčešće bave pripadnici romske populacije, ali i socijalno ugrožene osobe i osobe sa invaliditetom. U Beogradu je evidentirano 348 prosjaka, od čega su 87 maloletnici.
U Srbiji, tvrde u MUP-u, zasad nisu otkrivene organizovane grupe trgovaca ljudima koji primoravaju nekoga na prosjačenje:
"Imali smo svega nekoliko slučajeva vrbovanja maloletnika i devojaka, čije je loše materijalno stanje zloupotrebljeno, pa su bili primorani da prosjače za gazde, koje su ih držale zaključane u stanu i branile im da odu", navode u policiji.
Tako je policija protiv jednog Beograđanina 2009. godine podnela krivičnu prijavu jer je svoje troje dece i jednu devojku terao da prose.
Prosjačenje se, prema našem zakonu, tretira kao prekršaj, a prosjak koji napadnim ponašanjem maltretira građane može biti kažnjen sa 20.000 dinara ili 30 dana zatvora. Za prosjačenje u grupi kazne su 30.000 dinara ili 60 dana zatvora.