"Ubistvo na Vračaru - obračun kriminalnih grupa"
Direktor policije Vladimir Rebić rekao je danas da je državaljanin Crne Gore D.B, koji je sinoć ubijen u centru Beograda, od ranije poznat policiji i da sve ukazuje da se u tom slučaji radi o obračunu kriminilanih grupa.
- Radimo na identifikaciji počinioca ubistva, ali druge informacije ne bih smeo da dam zbog istrage. Činjenica da je poslednjih meseci bilo povezanih slučajeva u obračunu kriminalnih klanova u Beogradu, ali statistika pokazuje da je u 2017.godini bilo 30 odsto manje ubistava nego u prethodnoj godini - rekao je Rebić gostujući u Jutarnjem dnevniku na RTS-u.
On je naveo da je policija za Novu godinu imala puno posla istakavši da je u Beogradu na proslavi na Trgu Nikole Pašića bilo više od 40.000 ljudi, ali da je sve prošlo bez incidenata, kao i u drugim gradovima Srbije.
Govoreći o rezultatima rada policije u protekloj godini, Rebić je rekao da je zaplenjeno više od četiri tone droge i narkotika, otkriveno više od 10 ilegalnih laboratorija i da je procesuiran značajan broj kriminalnih grupa.
- Poseban pečat tim aktivnostima daje što se u svim tim slučajevima vodi i finansijska istraga kako bi se presekli kanali finansiranja tih kriminalnih grupa - ukazao je direktor policije.
On je naveo da je u saobraćaju u prethodnih nekoliko meseci uvođenjem merenja prosečne brzine na putevima, na deonici auto-puta Šimanovci-Šid broj saobraćajnih nezgoda od septembra smanjen za oko 33 odsto, a da je broj nesreća sa povređenima i stradalima smanjen za oko 25 odsto.
- Najveći broj građana koji krše propise su stranci do kojih očigledno još nije stigla informacija da srpska policija radi na ovaj način. Očekujemo da ćemo uskoro to merenje primeniti i na ostalim deonicama auto-puta - naveo je Rebić.
Govoreći o nedavno usvojenom dokumentu ''Strateška procena javne bezbednosti'', direktor policije kazao je da će u narednh pet godina MUP posebnu pažnju posvećivati suzbijanju organizovanog kriminala, korupcije, visokotehnološkog kriminala, zloupotreba droga, sprečavanju terorizma.
- Pokušaćemo da poboljšamo bezbednost javnog reda i mira, bezbednost saobraćaja i da utičemo na ilegalnu migraciju. To znači da potpuno drugačije percipiramo ove probleme, pokušavamo da rad policije učinimo efikasnijim, efektivnijim i ekonomičnijim - rekao je Rebić.
On je dodao da kada je reč o terorizmu građani Srbije treba da osećaju bezbedno.
- MUP i ostale bezbednosne službe aktivno rade na prikupljanju informacija jer se od terorizma pre svega štiti adekvatnim podacima. Naravno da imamo pripremljene planove ukoliko dođe do nekog incidenta, ali u ovom trenutku možemo reći da smo bezbedni - poručio je Rebić.