Državi preti plenidba imovine
Ukoliko Srbija u što kraćem roku ne postigne dogovor sa izraelskom kompanijom "Imidžset" oko isplate duga od oko 37 miliona evra zbog neispunjavanja ugovora o zakupu satelita, našoj zemlji preti plenidba imovine. Državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen rekao je da je presuda britanskog suda već postala izvršna i da će izvršenje stupiti na snagu u roku od 60 dana.
To nažalost, prema njegovim rečima, srpskoj strani sužava manevarski prostor u kome može da postigne dogovor sa Izraelcima. Presuda je, za sad, izvršna samo u Velikoj Britaniji, pa bi moglo da dođe i do plenidbe državnih stvari u toj državi.
- Naš interes je da se što pre postigne sporazum, da se umanji cena i da se novac ne daje uzalud, već da se dobiju konkretni proizvodi - rekao je Homen.
Međutim, Srbija je izgubila spor u slučaju afere "satelit" i u Beogradu jer je Privredni sud doneo odluku da priznaje presudu arbitražnog suda u Londonu, navode beogradski mediji.
Rešenje Privrednog suda u Beogradu da prizna ovu presudu, kojom se propisuje da je Srbija dužna izraelskoj kompaniji "ImageSat Internacional NV" 35.173.713 evra i godišnju kamatu od 3,5 odsto, kao i troškove arbitraže od 112.500 evra, još nije postala pravosnažna.
Afera šteti ugledu zemlje
|
Državno pravobranilaštvo će do 1. jula podneti žalbu na ovo rešenje, o čemu će odlučivati Viši privredni sud u Beogradu.
Ukoliko bi rešenje postalo pravosnažno, to bi značilo da izraelska kompanija ima pravo da naplati dug u Srbiji i u slučaju da ne bude vraćen, potraživanja bi bila izvršena prinudnom zaplenom imovine u vrednosti duga.
Pregovore o kupovini satelita i zatim zaključenje ugovora o kupovini u Parizu, 4. juna 2005. godine, sproveli su Svetozar Marović i Prvoslav Davinić, koji je potpisao ugovor.
Međutim, Srbija nije priznala ugovor, tvrdeći da on nije validan jer je potpisan bez saglasnosti Saveta ministara SCG i Vrhovnog saveta odbrane. Srbija je 2008. godine izgubila spor pred arbitražom u Parizu i presudom je obavezna da plati izraelskoj kompaniji oko 37 miliona dolara zbog nepoštovanja ugovora o iznajmljivanju satelita.
Naša zemlja se, potom, obratila Londonskom sudu tvrdeći da Arbitraža u Parizu nije bila nadležna za odlučivanje, ali je izgubila i taj spor i iz budžeta će morati da plati i 1,38 miliona dinara na ime sudskih troškova britanskom sudu.
Tokom postupaka arbitraže, kako smatraju pravni stručnjaci, važan argument Srbije bila bi optužnica protiv Davinića, ali ona tada nije postojala. Protiv Davinića Više tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu tek 31. maja ove godine, iako je istraga trajala nekoliko godina.
Platforma za pregovore
|