Turk će slomiti srpsku mafiju
Borba sa organizovanim kriminalom, lekcija je koju Srbija uči od Italije, pod pokroviteljstvom EU koja je nedavno pokrenula projekat prevencije korupcije i u Srbiju dovela jednog od najpopularnijih sudija u Italiji Euđenija Turka. Uz njega kao nosioca projekta, prema saznanjima "Vesti", iz Italije stiže i jedan tužilac, a u srpskom stručnom miljeu ukazuju da bi ova bitka trebalo da u paketu sa kriminalcima obuhvati i političku mafiju, neretko u sprezi sa kriminogenim strukturama.
Italija je, prema rečima članice Saveta za borbu protiv korupcije Jelisavete Vasilić, specifična po sprezi mafije i političara, ali bi, smatra ona, takva otkrića u Srbiji mogla da budu problem, jer sudeći prema slučajevima koje je radio Savet, sve je rađeno tako da nema dovoljno dokaza za sud.
- Kod nas je i zakon pre šest godina donet po uzoru na njihov, ali kada smo analizirali kako se troše državne pare i imovina, zaprepastili smo se. Mnogo je privatizacija rađeno samo da se proda, dok je korist od toga bila nebitna. Nije poštovan Zakon o privatizaciji iz 2001. koji definiše da sredstva od prodaje idu starim vlasnicima, lokalnim samoupravama i budžetu, pa se ne zna gde je novac, a mi smo ostali bez privrede - kaže ona za "Vesti" i ističe da nije procenjeno ni zemljište ni rudna bogatstva.
Korumpirane političare kao veliki srpski problem vidi Dragan Dobrašinović, predsednik Koalicije za nadzor javnih finansija, podsećajući na otkriće državnog revizora da su vlastodršci od 2008. do 2014. nenamenski proćerdali ogroman novac.
Političari zaobiđu rešetke
- Od brojnih zloupotreba političara koje su objavili i mediji, samo jedan proces je, koliko znam, protiv bivšeg predsednika opštine Prokuplje procesuiran do kraja i on je u zatvoru - kaže Dragan Dobrašinović.
Bivši prokupački čelnik Milan Arsović je pravosnažno osuđen da je namestio tender za izgradnju dečjih igrališta i na izdržavanju je jednogodišnje kazne.
- Srpski problem je politička mafija. Iskustvo sa strane je potrebno, ali prvo mora da se definiše da centralni kriminal nije na ulici, već u institucijama, policiji, tužilaštvima. Problem je i što se ne rešava uzrok već posledica, jer država ne čisti sopstvene redove, pa je dobro da stranci u tome pomognu - kaže on za naš list.
Srbija ima regulativu i resurse, ali kako ističe Dobrašinović, to svodi na ulične bandite, a nema volje da se zagazi i u javni sektor.
- Kriminalom i korupcijom vlast se bavi samo verbalno u izbornim kampanjama, ili se obračunava samo sa pojedincima - ukazao je on.
Nemilosrdni Rim
Italijanska vlast je mafiji zaplenila 23.000 nekretnina i skoro 3.000 preduzeća. U Srbiji je 2010. narko bosu Darku Šariću i njegovoj rodbini zaplenjena višemilionska imovina, stanovi u Beogradu i Kragujevcu, zemlja u Sremskoj Kamenici, više hotela i restorana u Novom Sadu i na Paliću, vlasništvo odmarališta u Rovinju, nekretnine na Zlatiboru i u Marbelji, akcije u Mitrosremu, i dve firme. Dragoslavu Kosmajcu koga je premijer Aleksandar Vučić kao narko dilera "čije ime niko ne sme da spomene", privremeno su oduzeta 23 objekta, jedan vraćen, a optužba se svela na zloupotrebu službenog položaja u podstrekivanju.