Nagrada za ćutanje u aferi "Helikopter"?
Gordana Jovanović, tužiteljka u slučaju pada vojnog helikoptera u martu prošle godine, kada je kod Surčina stradalo sedam osoba, među kojima i jedna beba, napustila je tužilaštvo i prešla u notare. To je jedna od najprofitabilnijih profesija u Srbiji u koju se, inače, teško ulazi.
Nakon što je krajem juna Više tužilaštvo saopštilo da nema osnova za pokretanje postupka u slučaju pada helikoptera 13. marta prošle godine, tužiteljka Gordana Jovanović se svega tri nedelje kasnije prijavila na konkurs za javnog beležnika. Bila je uspešna, pa ju je ministarka pravde 9. septembra i imenovala za notara.
U Komori javnih beležnika Srbije "Vestima" su potvrdili da je ministarka pravde imenovala bivšu tužiteljku za notara, ali da ona još nije počela s radom. To će biti moguće tek kada bude upisana u imenik javnih beležnika, pri čemu je, kako je rečeno "Vestima", taj upis u toku.
Konkurs je bio raspisan za pet javnobeležničkih mesta, od kojih je jedan bio za Novi Beograd, i to na području Trećeg suda. To je jedno od najpromentijih područja za delatnost notara, što podrazumeva i najveće prihode! Upravo na to jedno upražnjeno mesto u srpskoj prestonici primljena je Gordana Jovanović.
Beogradska štampa konstatuje nesvakidašnju promenu u karijeri tužiteljke koja je s mesta tužioca uletela u dobro plaćen, po mnogima i pretplaćen posao notara. Sugeriše se da bi novo zanimanje mogao da bude gest zahvalnost što tužiteljka nije krivično gonila nikog od potencijalno odgovornih u slučaju pada helikoptera.
Tako je izbegnuto da se pokrene pitanje odgovornosti tadašnjih ministara odbrane Bratislava Gašića i zdravlja Zlatibora Lončara, za koje se nezvanično govorilo da su, vršeći politički pritisak insistiranjem da se i pored nepovoljnih meteo-uslova podigne helikopter, doveli do kršenja procedure. Nisu odgovarali ni visoki vojni oficiri koji su pod tim pritiskom poklekli, iako je vojska pokrenula disciplinski postupak protiv njih.
Boli glava od para
Prema istraživanju Balkanske istraživačke mreže, Poreska uprava odbija da kaže koliko novca notari uplaćuju u budžet Srbije. Ranije se navodilo da, za razliku od francuskih notara koji državi uplaćuju 80 odsto prihoda, srpski beležnici za državnu kasu izdvajaju svega 30 odsto prihoda. Koliko su to velike cifre govori podatak iz 2014. kada je advokat Dušan Bratić naveo da je na teritoriji Prvog osnovnog suda, koji pokriva centar Beograda, samo u dva meseca prihod po beležniku iznosio oko 5.000 evra.