Uhapšeni Šarančić i još tri osobe
Bivši generalni direktor "Železnica Srbije" Milanko Šarančić i još tri osobe uhapšene su danas zbog sumnje da su oštetili to javno preduzeća za više od milion i 240.000 evra, izjavio je ministar unutrasnjih poslova Ivica Dačić.
On je dodao da su uhapšeni i bivši pomoćnik generalnog direktora "Železnica Srbije" Zoran Milićević, direktor sektora za investicije u tom javnom preduzeću Dragoslav Pejčić i Milorad Čelebić koji je ugovarao posao kupovine lokomotiva preko posredničkih firmi iz Trsta i Londona.
Prema Dačićevim rečima, oni su uhapšeni u zajedničkoj akciji "Osmica" Službe MUP-a za borbu protiv organizovanog kriminala i Specijalnog tužilastva za organizovani kriminal.
Dačić je naveo da su uhapšeni osumnjičeni da su izvršili krivično delo zloupotrebe službenog položaja, jer postoje osnovi sumnje da su prilikom ugovaranja i nabavki električnih lokomotiva i dizel motornih vozova iz Slovenije i Švedske naneli štetu "Železnicama Srbije".
Dačić je precizirao da postoji osnova sumnje da je Šarančić u postupku nabavke lokomotiva iz Slovenije i Švedske izvršio krivično delo zloupotrebe službenog položaja čime je omogućio pribavljanje imovinske koristi od preko milion i 240.000 evra firmi "FRIUL EXSPORT" iz Trsta i preduzeću "CO RAIL" iz Londona.
SBPOK i Tužilaštvo su u cilju pribavljanja činjenica i dokaza intenzivno sarađivali sa italijanskim istražnim organima (finansijskom policijom), MUP Slovenije i kriminalističkom policijom Švedske.
Italijanski, slovenački i švedski organi dostavili su dokumentaciju koja potvrđuje osnove sumnje o zloupotrebi službenog položaja.
Istraga će biti nastavljena, a uhapšeni će u zakonskom roku biti privedeni istražnom sudiji Višeg suda u Beogradu, rekao je Dačić.
Šarančić tvrdio da pravi "posao veka"
Bivšeg direktora "Železnica Srbije" Milanka Šarančića pratile su nekoliko afera od 2005. do 2008. godine, kada je smenjen sa položaja.
Među tim aferama bila je nabavka polovnih lokomotiva bez tendera i to od firme koja se bavi buticima, a domaći mediji su bili puni napisao da je Šarančić fakturisao izgradnju toaleta na železničkoj stanici u Kraljevu na 75.000 evra.
Njegovo ime vezuje se i za aferu nabavke službenih automobila za Železnicu u vrednosti od 2,2 miliona evra, a u žiži domaće javnosti bio je i pri kraju svog mandata, kada je započeo otkup službenog stana od 108 kvadratnih metara na Vračaru u Beogradu i to kreditom i kamatom od svega jedan odsto godišnje.
Šarančić je pre dvadesetak dana tvrdio je da je nabavka lokomotiva iz Švedske i Italije "jedan od boljih poslova srpske železnice".
Šarančić je tada tvrdio da su eventualne malverzacije na srpskoj železnici mogle postojati neposredno pred njegov dolazak na mesto direktora Železnica Srbije.
Prijavu protiv Šarančića i bivšeg predsednika UO smederevskog "Želvoza" Dragomira Čohadžića pre dvadesetak dana podneo je Sindikalno-radnički pokret "Želvoza" Republičkom javnom tužilaštvu.
U prijavi je navedeno da su Šarančić i Čohadžić tokom 2005. i 2006. godine na osnovu nezakonito sklopljenih ugovora i aneksa ugovora za rekonstrukciju i popravku 1.000 vagona sa računa "Železnice Srbije" na račun "Želvoz-a" Smederevo preneli oko 1,3 milijarde dinara.
Ovaj predmet uz obimnu dokumentaciju Više tužilaštvo u Smederevu prosledilo je kolegama u Tužilaštvu za organizovani kriminal, jer suma za koju se Šarančić tereti prelazi dve stotine miliona dinara i samim tim prevazilazi nadležnost smederevskog tužilaštva.
Šarančić, inače kadar Nove Srbije, široj javnosti postao je poznat 2005. godine , kada je bez tendera kupio polovne vozove i lokomotive iz Švedske, za 3,5 miliona evra, i to od firme koja prodaje robu buticima.
Povezivan je i sa kupovinom službenih automobila u vrednosti 2,2 miliona evra, izgradnju toaleta na železničkoj stanici u Kraljevu, čiju je vrednost fakturisao na 75.000 evra.
Pri kraju svog mandata, Šarančić je započeo otkup službenog stana od 108 kvadratnih metara u elitnom beogradskom naselju Vračar, po godišnjoj kamati od jedan odsto.
Sa mesta direktora "Železnica Srbije", Sarančić je smenjen krajem 2008. godine.
Pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) u saradnji sa Tužilaštvom za organizovani kriminal uhapsili su Šarančića, zbog osnovane sumnje da je zloupotrebio službeni položaj i oštetio to preduzeće za više od 1,24 miliona evra.
Italijanski, slovenački i švedski organi dostavili su dokumentaciju koja potvrđuje osnove sumnje o zloupotrebi službenog položaja.