Silovanje preko Fejsbuka
Čovek izlazi iz stana, ide ka pijaci ili kancelariji i usput sreće mnogo ljudi, poznatih i nepoznatih. Svima govori ime, prezime, datum rođenja, adresu, imena žene i dece... Pokazuje im fotografije sa porodičnih izleta i letovanja. Govori im o onome što trenutno misli ili oseća... Koliko god ovo zvučalo preterano, u virtuelnom svetu se podrazumeva!
Društvene mreže na internetu kao što su Fejsbuk, Tviter i Maj spejs imaju na stotine miliona korisnika. Prema istraživanjima američkih finansijskih agencija, Fejsbuk će u ovoj godini zaraditi 230 miliona dolara, a Majspejs dvostruko više.
Amerikanci prednjače u korišćenju ovih mreža, pa ih je čak 111 miliona samo na Fejsbuku. Slede Velika Britanija sa 23, Indonezija sa 19 i Turska sa 14 miliona.
I Srbi su on lajn! Ovu mrežu koristi oko dva miliona građana Srbije. Po broju korisnika nalazimo se na 17. mestu u Evropi, a više ga koriste muškarci.
U regionu Srbiju po broju korisnika Fejsbuka prate Hrvatska (1,2 miliona), Bosna i Hercegovina (775.000), Makedonija (692.000), Slovenija (568.000) i Crna Gora (160.000). Srbi i Crnogorci su toliko obuzeti internetom, da je u svrhu osvešćenja pojedinaca morala da reaguje i Vlada. Umesto da rešavaju životne probleme građana, zaposleni u ministarstvima su se, naime, po ceo dan dopisivali i razmenjivali slike sa letovanja. Tako je u obe države, u svim Vladinim ustanovama, Fejsbuk zabranjen u toku radnog vremena
Otkaz zbog kritike šefaKonobarica iz Severne Karoline otpuštena je zato što je na Fejsbuku kritikovala mušterije koje su tri sata provele u piceriji i ostavile joj napojnicu od pet dolara. Konobarica je navela da je zbog siće morala da radi prekovremeno. Picerija je otpustila Ešli zato što je kritikovala mušterije i predstavila piceriju u lošem svetlu.
Zabeležen je i slučaj u Americi gde je jedna kancelarijska službenica na svom profilu kritikovala svog šefa, zaboravljajući da joj je na listi prijatelja i da može da pročita njen komentar. Nekoliko minuta kasnije dobila je otkaz, takođe, putem Fejsbuka. |
Primera zabrane korišćenja ove društvene mreže poslednjih meseci bilo je u mnogim državnim administracijama u Evropi. Nedavno je zabrana stigla i za poljske policajce, koji su više vremena na radnom mestu koristili za četovanje nego za hapšenje kriminalaca i istrage.
Najdrastičniji primer zabrane Fejsbuka je odluka koju je donela izraelska vlada. Izraelske bezbednosne službe, koje paze da osetljive informacije ne dođu u javnost, ustanovile su da izraelski vojnici, koji su otvorili svoje stranice na Fejsbuku, nenamerno iznose i poverljive podatke i time ugrožavaju bezbednost Izraela.
U Srbiji su gotovo svi mladi koji imaju pristup internetu korisnici društvenih mreža, a predviđanja su da ćemo u ovoj godini imati pravu najezdu starijih od 40 godina. Tome u prilog ide i podatak da je prošla godina predstavljala pravi bum za mame na Fejsbuku. Čak 96 odsto mama kaže da se umrežilo zbog prijatelja i rodbine, a kao razlog navode i igranje igrica.
Globalna groznica zvana Fejsbuk hara. Ovo je postalo mnogo više od sajta za druženje, a sociolozi i psiholozi slažu u jednom: biti na Fejsbuku znači biti deo zajednice. Profesor teorije medija, estetike i kulture dr Divna Vuksanović sa Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu kaže da je prvobitno zamišljeno da društvene mreže uspostavljaju pokidane veze s prijateljima iz raznih krajeva sveta. Danas su postale sinonim za masovnu zabavu, a često i zloupotrebu.
Nije tajna da mnogi korisnici društvenih mreža ovde traže ljubav. Neki to rade aktivno i to im je jedini cilj, dok drugi u prolazu šacuju zanimljive momke ili devojke. U jednoj od mnogobrojnih anketa 52 odsto ispitanika reklo je da se udvaralo putem Fejsbuka.
Ako ove podatke pretočimo u realni svet i ako uzmemo da je dva miliona Srba na ovoj mreži, ispada da je milion ljudi u Srbiji na ovaj način ostvarilo neki emotivni kontakt.
Ipak, virtuelni svet ima i svoju mračnu stranu. Odavde su potekle mnoge prevare, krađe, uznemiravanja, čak i silovanja i otmice. Stručnjak za internet- prevare Saša Pribićević kaže da hakeri preko profila na društvenoj mreži mogu doći i do podataka vašeg tekućeg računa i tako vas jednostavno opljačkati.
Lažnih profila u Evropi ima oko 800.000. Tako je nedavno četvoro otmičara kidnapovalo 18-godišnjeg J. M. na Novom Beogradu. Držali su ga zatočenog 150 metara ispod zemlje, u kanalu u Sremskim Karlovcima, traživši za otkup 150.000 evra.
A sve je krenulo tako što se devojka jednog od otmičara preko lažnog profila na Fejsbuku sprijateljila sa nesrećnim mladićem i pozvala ga da se upoznaju.
Prošle godine policija je uhapsila 43-godišnjeg Aleksandra Neškovića koji je preko Fejsbuka zaveo 13-godišnju devojčicu iz Obrenovca i silovao je. Devojčici se predstavio kao tinejdžer od 16 godina.
Pravi prevrat na internetu napravio je ogorčeni Britanac Kris Vitver, koji je na svom profilu na Fejsbuku postavio imena i fotografije oko 6.000 osuđenih pedofila u Velikoj Britaniji. Da narod zna.