Hemijska kastracija rešenje za silovatelje povratnike?
Osuđeni za seksualne delikte, po izlasku iz zatvora, u skoro dve trećine slučajeva, ponove isto krivično delo. Za primenu dobrovoljne hemijske kastracije neophodna saglasnost javnosti. Najavljeno uvođenje narukvica za praćenje.
Po odsluženju zatvorske kazne, većina osuđenih za seksualne delikte ponovi isto krivično delo. To potvrđuju i poslednja hapšenja Radonje Ćirkovića iz Novog Pazara i Ratka Stankovića iz sela Glibovac kod Smederevske Palanke, koji su već bili u zatvoru zbog silovanja.
U gotovo dve trećine slučajeva, silovatelji imaju dosije u policiji ili su psihijatrijski pacijenti. Preko svojih žrtava, zadovoljavaju sadističke porive, a neki se na taj način svete majkama ili ženama, kažu stručnjaci.
"To su najčešće poremećaji ličnosti, koji se sami po sebi ne mogu lečiti, osobe se tako rađaju. Ustanovljeno je da negde i nasledni faktori imaju određeni uticaj, a mogu se kontrolisati terapijom kako ne bi dolazi do izražaja", navodi dr Slobodan Udović, psihijatar i seksolog.
Kod hemijske kastracije, koja se primenjuje u nekoliko zemalja, pet odsto pacijenata se ne izleči, a kod terapije medikamentima, ne izleči se sedam odsto. U Češkoj se, s druge strane, bez obzira na kritike Saveta Evrope, osuđenici podvrgavaju dobrovoljnoj hirurškoj kastraciji.
"Država može da ograniči slobode pojedinaca, ali ne može da zadire u njihov telesni integritet i te ideje nas podsećaju na prevaziđene ideje odmazde ili neke futurističke ideje o upravljanju hormonima ili resetovanju mozga", smatra zamenik zaštitnika građana Miloš Janković.
Pravosuđe još ne razmatra uvođenje dobrovoljne kastracije, za šta je, kako kažu, neophodna saglasnost šire javnosti. Jedan od načina da se smanji broj povratnika, jeste elektronsko praćenje osuđenika.
"Postoje specijalne narukvice koje će u Srbiji definitivno biti uvedene od 1. septembra koje pored samog kretanja i ograničavanja kretanja mogu da regulišu i emocionalni stres osobe koja je nosi", navodi Slobodan Homen, državni sekretar Ministarstva pravde.
Homen je dodao da bi to mogla da bude jedna od mera bezbednosti koja se dodeljuje posle zatvorske kazne.
Da bi neko od osuđenika bio lečen potrebno je da mu sudija izrekne meru bezbednosti. Tako se u specijalnoj zatvorskoj bolnici leče petorica zatvorenika osuđenih za seksualne delikte na odeljenju alkoholizma, a trojica na odeljenju narkomanije.