SNS: Dokazi o nezakonitom izboru sudija
Novi član Srspke napredne stranke Vladimir Cvijan optužio je u ponedeljak predsednicu Vrhovnog saveta sudstva Natu Mesarović i ministarku pravde Snežanu Malović da su "članovi pravosudne mafije".
"Stvarno bih voleo da vidim tog korumpiranog sudiju, tog korumpiranog tužioca koga će Nata Mesarović, Snažana Malović i ostatak naše pravosudne mafije da odrede da sude protiv mene u ovakvoj situaciji", rekao je Cvijan gostujući na B92.
"Snežanu Malović i Natu Mesarović sada nazivate članovima pravosudne mafije", upitala je voditeljka TV B92 Ljubica Gojgić Cvijana, a on je odgovorio: "Ja sam rekao šta sam rekao".
Cvijan je dodao da je po podnošenju ostavke razgovarao sa Mesarovićevom i Malovićevom, a one su, kako tvrdi, pokušale da ga ubede "da odustane od svega toga i da je sve urađeno po zakonu".
Mesarović: Ne znam ko je Cvijan Predsednica Vrhovnog saveta sudstva Nata Mesarović izjavila je Tanjugu da nema komentar na optužbe koje je na njen račun izneo Vladimir Cvijan. |
"Rekao sam im da me to više ne zanima, hteo sam da se povučem i isključivo da se bavim porodicom. U tom periodu, dok sam probao da se povučem i da se bavim porodicom, dobio sam dva anonimna poziva, a na žalost nisam iskusan političar, jer da jesam verovatno bih to prijavio, i to nisam uradio", naveo je Cvijan.
Cvijan je ponovio da je ostavku na mesto vršioca dužnosti generalnog sekretara Predsedništva Srbije podneo (4. marta) jer ni posle dve nedelje od kako je ukazivao na korupciju i nepravilnosti u reizboru sudija niko u Predsedništvu nije reagovao, te da je ukazivao da ima za to dokaze.
Cvijan, međutim, nije pokazao nijedan od dokaza kojima je navodno raspolagao, kako je više puta naveo, pre nego što se odlučio na ostavku, više od mesec dana ranije, već je, umesto toga, pred kamerama pokazao dokument za koji je rekao da je krivična prijava sudije iz Zrenjanina Nade Zlatanović, koja nije reizabrana, protiv NN lica.
Tu prijavu je, rekao je, "dobio juče", u nedelju.
Cvijan je naglasio da su reizbor sudija i reforma pravosuđa, mimo zakona, proglašeni tajnom, iako za to nema nikakvog razloga.
Ne znam šta je problem da Visoki savet pravosuđa otvori arhive ako su radili po zakonu, rekao je Cvijan.
Upitan da li je tokom proteklog vikenda "pozvao neke ljude da mu pribave dokaze za tvrdnje koje je izneo", Cvijan je potvrdio da se "čuo sa pojedinim sudijama koji nisu prošli reizbor i poručio da im je na raspolaganju".
On nije direktno odgovorio na konstataciju voditeljke da su u Kabinetu predsednika Republike naveli da nije dostavio nijedan dokaz za te optužbe.
Umesto toga, odgovorio je da je i ombudsman Saša Janković bio jedan od onih koji su predsedniku Srbije izneli dokaze o korupmiranom pravosuđu.
Janković demantuje Cvijana
|
Prema njegovim rečima, i mnogi eminentni pravnici su to učinili, kao što je profesor Vesna Rakić Vodinelić.
Na pitanje zašto je umesto kroz pravosudni sistem odlučio da krene "partijskim putem" u nastojanju da dokaže svoje tvrdnje, te da profesorka Vodinelić "nije imala potrebu da se uključi u SNS kako bi iznela dokaze", Cvijan je rekao da je pitanje kome da ih iznese navodne dokaze.
"Tužilaštvo ih već ima, ali nisu ništa uradili", rekao je on.
Zašto je otišao u SNS, a ne na primer u G17 čiji je, kako kažu u toj stranci, bio član na Zvezdari 2003. godine - pitanje je na koje je Cvijan odgovorio da je živeo na Zvezdari, da je sa mnogima iz te stranke sarađivao, "kao dobar pravnik", potpisivao njihove peticije i popunjavao formulare, ali da nije bio član stranke.
Na konstataciju da se sigurno seća da pravosuđe nije bilo perfektno ni u vreme vladavine tadašnjih radikala i socijalista, on je odgovorio da se "ne mora gledati u prošlost", već u budućnost.
Kako gleda na optužbe da je "najobičniji politički profiter", pitala je voditeljka, a on je rekao da "na sve optužbe i ružne stvari iz DS i iz Kabineta ne želi da odgovara".
On je takođe izneo tvrdnju da "se sakriva" izveštaj iz Evropske unije, odnosno kritike da je reforma sudstva loše sprovedena.
Voditeljka B92 je ukazala da je ta televizija emitovala intervju sa ekspertima EU.