Boljević: Otkloniti negativne posledice reizbora sudija
Konsultativno veće evropskih sudija smatra da je u procesu reizbora sudija u Srbiji krajem prošle godine bilo nepravilnosti i da bi trebalo otkloniti negativne posledice koje su iz toga proizašle, izjavila je danas predsednica Društva sudija Sbije Dragana Boljević.
Boljevićeva je ukazala da su evropske sudije u deklaraciji koju su donele takođe konstatovale da su sprovođenjem reizbora prekršeni standardi Evropske unije i preporuke Venecijanske komisije, i najavila da će početkom idućeg meseca predstavnici Društva sudiija zajedno sa predstavnicima Udruženja tužilaca Srbije posetiti Brisel gde će sa najvišim predstavnicima EU razgovarati o posledicama reizbora sudija.
U Deklaraciji prevedenoj na srpski, predstavljenoj na konferenciji za novinare Društva sudija, evropske sudije preporučili su da bi, radi otklanjanja negativnih posledica, bilo dobro da neizabrane sudije budu u pisanoj formi obaveštene o razlozima zbog kojih nisu prošle opšti izbor i da im se omogući efikasan pravni lek pred nezavisnim telom, uz nadzor relevantnih međunarodnih institucija.
Konsultativno veće evropskih sudija navodi da "proces reizbora uopšte nije nesporan, čak i u konktekstu reforme na ustavnom nivou i reforme samog pravosuđa".
Razrešenje sprskih sudija ugrozilo je princip nepremostivosti i stalnosti sudija, i izazvalo zabrinutosrt da neće biti ostvaren cilj zacrtan Nacionalom reformom pravosuđa da se povrati poverenje javnosti u pravosudni sistem, zaključilo je veće evropskih sudija u deklaraciji.
Boljevićeva je podsetila takođe da Društvo sudija traži od Ustavnog suda da bez prolongiranja postupka odluči o žalbama neizabranih sudija i poništi odluku Visokog saveta sustva o reizboru sudija.
Ona je ocenila da Ustavni sud svojim dosadašnjim postupanjem nepotrebno odugovlači postupak odlučivanja po žalbama i ustavnim žalbama neizabranih sudija, i da će mu zbog toga u narednom periodu podneti "urgencije" po kojoj mora da odluči u razumnom roku od 90 dana.
Društvo sudija je, prema njenim rečima, takođe podnelo oko 80 pritužbi zaštitniku građana Saši Jankoviću koji treba da ispita da li je Visoki savet sudstva odlučujući o reizboru postupao u skladu sa pravilima dobre uprave, odnosno da li je radio dostojanstveno, savesno, po moralnim i etičkim normama.