Rentirani policajci protiv kriminala
Zbog nedovoljnog broja čuvara reda, dve stotine policajaca iz cele Srbije prebačeno je u Novi Sad kako bi se što pre stalo na put nabujalom kriminalu u tom gradu. Iako pojedinci u javnosti spekulišu da je to učinjeno iz političkih razloga, kako bi gradonačelnik vojvođanske prestonice Miloš Vučević, inače kadar SNS-a, pred izbore pokazao da je nešto uradio na poboljšanju bezbednosti građana, direktor policije Milorad Veljović to demantuje.
- U Novi Sad je upućeno 200 policajaca i 17 starešina kako bi se u gradu popravila bezbednost. Upućivanje policajaca nije političko, već čisto bezbednosno pitanje. Ovi policajci će biti u Novom Sadu sve dok u Sremskoj Kamenici ne bude završena obuka 300 novih policajaca - kaže Veljović.
Koliko je teška situacija u Novom Sadu, ali i u Nišu, pokazuju gotovo svakodnevni protesti građana. Već danima Nišlije izlaze na ulice ogorčeni bezbednosnim stanjem u gradu. Poslednji u nizu događaja koji je izazvao bes javnosti jeste ubistvo studenta Vuka Stojiljkovića, zbog čega je za vikend protestovalo nekoliko hiljada građana. Slično je i u Novom Sadu gde se građani bune zbog stalnog nasilja na ulicama. Činjenica je da doskoro oba ova grada nisu imali načelnike policijskih uprava, problem koji nije rešavan nekoliko godina.
Problematična stručnostBoža Prelević, advokat i bivši koministar u MUP-u, kaže da, osim manjka policajaca, problem predstavlja i njihova stručnost koju često "verifikuju" diplome sumnjivih fakulteta. |
- Stopa kriminala u Novom Sadu je mnogo veća nego u Beogradu. Tako je već dugi niz godina. Kad je za načelnika Policijske uprave pre nekoliko meseci postavljen Stevan Krstić, mnogi su mislili da će se stanje popraviti, ali ništa značajno nije urađeno. Krstića je Socijalistička partija Srbije godinama pokušavala da progura za načelnika uprave, ali se vrh policije tome suprotstavljao jer se smatralo da nije dovoljno dobar za tu poziciju - nezvanično saznaju "Vesti" u MUP Srbije.
S druge strane, u Niš je za načelnika uprave iz Beograda poslat Srđan Grekulović sa još nekoliko iskusnih operativaca. Oni su u nekoj meri uspeli da srede stanje u ovom gradu, ali nedovoljno.
- Razlog za tešku bezbednosnu situaciju, ne samo u Nišu i Novom Sadu, jeste nedostatak policajaca i loš kadar. Policajci iz Leskovca ili Vranja putuju za Beograd da bi tamo radili. Uz to, slab je odziv kandidata za policiju, jer niko neće da radi za malu platu i rizikuje život. Pored toga, u policiji godinama nije obnavljana oprema, a uslovi rada su vrlo loši - podseća izvor "Vesti" iz MUP- Srbije.
Veljko Mijailović, predsednik Policijskog sindikata Srbije, ukazuje na problem manjka policajaca.
- U odnosu na potrebe, mi imamo gotovo 30 procenata manje policajaca. Njihovo prebacivanje iz jedne policijske uprave u drugu nema velikog efekta jer ih je onda na drugom mestu manje. Ako je država nemarna prema policiji, ako ne izdvaja novac za bolju opremu i uslove rada, šta onda možemo? - pita Mijailović.
Nezadovoljni srpskim pravosuđemRoditelji mladih koji su poginuli u požaru u diskoteci Kontrast protestovali su ispred novosadskog Apelacionog suda nezadovoljni zbog odugovlačenja suđenja, izricanja manjih kazni i poništavanja presuda za teška krivična dela. Protestu su se, između ostalih, pridružile i porodice ubijenih Novosađanki Marije Cimbal i Vladislave Červenko. Podržali su im se i građani iz Beograda, Zrenjanina i drugih delova Vojvodine, nezadovoljni pravosuđem u Srbiji. |