Preko Đurića nišane Dodika?
Hapšenje vlasnika kompanije Zekstra i predsednika Fudbalskog kluba Partizan Dragana Đurića koji 30-dnevni pritvor može da zameni slobodom uz kauciju od dva miliona evra, pokrenulo je brojne spekulacije o umešanosti političara s obe strane Drine u razne poslove ovog biznismena.
Pritvor doskora nedodirljivom tajkunu otvorio je mnoga pitanja, među kojima i ulogu Čedomira Jovanovića, bivših ministara Predraga Bubala i Aleksandra Vlahovića, bivšeg čelnika Agencije za privatizaciju i premijera Mirka Cvetkovića...
Čeda bio ljut na Vericu BaraćBivši član Saveta Danilo Šuković tvrdi da je Čedomir Jovanović uticao na odluku tenderske komisije za prodaju Veterinarskog zavoda Đuriću. |
Dok deo javnosti prstom pokazuje na te i još neke bivše srpske funkcionere, mediji bliski vicepremijeru Aleksandru Vučiću objavljuju da "prethodnih desetak dana nekoliko političkih moćnika iz Srbije i Republike Srpske nije biralo načine da spreči saslušanje Đurića". Bilo je, tvrde, u nekim trenucima više intervencija nego krajem 2012. kada je privođen najbogatiji Srbin Miroslav Mišković.
Neki politički krugovi spekulišu da bi trag od Đurića, koji je poreklom iz Dervente, mogao dovesti do predsednika RS Milorada Dodika koji je bio na vlasti i 2008. kada je vlasnik Zekstre kupio udeo u robnoj kući Boska u Banjaluci.
Kao i u slučaju Veterinarskog zavoda u Beogradu, kupovina je išla preko konzorcijuma. Do Boske je Đurić došao udruživanjem sa Delta Real Estate, u vlasništvu Miroslava Miškovića, a Vlada Srpske koju je tada vodio Dodik, kako se ubrzo čulo, robnoj kući uplatila je četvrt miliona evra iz sredstava namenjenih razvoju turizma. Konzorcijum se obavezao da novac vrati u roku od 30 dana, ali se to nije desilo.
Đurić je kao konzorcijum Zekstra-Bankom kupio tri godine ranije Veterinarski zavod sa biznismenom Milanom Pešutom, takođe iz Republike Srpske.
"Vesti" iz istrage saznaju da je problem što taj konzorcijum na početku privatizacije Zavoda nije ni postojao, zbog čega je Vrhovni sud Srbije dva puta oborio tu privatizaciju. Akteri priče, zbog koje je Đurić priveden, lopticu prebacuju u tuđe dvorište.
Partnerski tandemĐurić i Pešut kupili su nekoliko preduzeća u BiH i Srbiji. Ta kupovina je, kako se govorilo, obavljena kroz formiranje fiktivnih konzorcijuma i pravljenje prividne konkurencije. Đurić je rođen u Derventi i u BiH ima suvlasništvo još i u Darta trgovini iz Banjaluke i Oslobođenju sa Pala. |
Predsednik tenderske komisije bio je lider LDP-a Čedomir Jovanović, ali u LDP-u tvrde da je Zavod privatizovan 2005. u vreme Vlade Vojislava Koštunice. Bivši premijer Mirko Cvetković tvrdi da je kao tadašnji direktor Agencije za privatizaciju zaustavio potpisivanje ugovora dok se žalba ne preispita, a bivši ministar privrede Aleksandar Vlahović priznaje da je privatizacija počela u njegovo vreme, ali je završena tokom ministrovanja Predraga Bubala, nedavno hapšenog zbog Luke Beograd.
Aferom Veterinarski zavod pre devet godina se bavio Savet za borbu protiv korupcije. Članica tog tela Jelisaveta Vasilić za "Vesti" kaže da je Agencija za privatizaciju još tada mogla da reaguje na nepravilnosti na koje je Savet na čelu sa Vericom Barać ukazivao.
- Vrhovni sud je po tužbi dva puta poništavao privatizaciju, ali je Agencija za privatizaciju i treći put prednost dala istom kupcu, a vlast u Zavodu uvela privremene mere, imenovala Upravni odbor koji se više nije žalio - raščlanjava Vasilić kako je Đurić postao vlasnik.
Jedna od 24 sporne privatizacijeProtiv Đurića je pokrenuta istraga zbog sumnje da je stekao protivpravnu imovinsku korist od 207 miliona dinara prilikom privatizacije Veterinarskog zavoda Zemun 2005. godine. |