Uskoro hapšenje ubica Ćuruvije
Istraga slučaja ubistva novinara Slavka Ćuruvije, vlasnika "Dnevnog telegrafa", završena je i za nekoliko dana očekuju se hapšenja učesnika i nalogodavaca likvidacije, nezvanično saznaju "Vesti".
Kako saznajemo u ponedeljak će se održati sastanak predstavnika policije, tužilaštva i Komisije za ispitivanje ubistava novinara, gde će se dogovoriti finalni detalji, posle čega bi usledila privođenja.
Prema pisanju beogradskih medija, optužnica protiv nalogodavaca, organizatora i počinilaca ubistva Ćuruvije 11. marta 1999. godine je napisana i biće objavljena sledeće nedelje. Na optužnici su svi umešani u likvidaciju novinara, od operativaca, preko onih koji su organizovali zločin i onih koji su naredili. Svi koji su i dalje u Srbiji pod strogom su prismotrom policije i BIA, kako bi se sprečilo eventualno bekstvo.
Kako navode mediji, nalog za ubistvo stigao je iz samog vrha tadašnje Državne bezbednosti, a optužnica je omogućena nakon što se pojavio svedok koji je pokrenuo istragu sa mrtve tačke.
- Odavno se zna ko je učestvovao u pripremi i samom ubistvu. Godinama su
Trag vodi ka Miri MarkovićKako navode mediji, Radonjić koji je kako se sumnja organizovao ubistvo Ćuruvije, je po preporuci Mire Marković, supruge Slobodana Miloševića, postavljen za načelnika beogradskog DB 4. aprila 1999. godine, sedam dana pre ubistva ovog novinara. Prvo Radonjićevo naređenje bilo je da se Ćurivija prati. On je osuđen na osam godina zatvora zbog napada na Draškovića u Budvi, ali je presuda poništena i ponovo je na suđenju. |
skupljane informacije. Međutim, nismo imali pouzdanog svedoka, koji je bio direktno uključen u sve i imao uvid. Pokušavalo se pritiskom na bivše radnike DB Milana Radonjića, Stevana Bastu i Ratka Romića da se preko njihovog suđenja za pokušaj ubistva Vuka Draškovića u Budvi neko od njih odluči da postane insajder i svedoči na suđenju za likvidaciju Ćuruviji, a u zamenu za manju zatvorsku kaznu. Međutim, to nije uspelo - saznaju "Vesti" u istrazi.
Kako pišu beogradski mediji, stvar se sa mrtve tačke pokrenula kada je Olivera Antonić, radnica DB u to vreme, koja je sada supruga Gorana Živaljevića, bivšeg zamenika direktora BIA, otkrila u istrazi da je stan Ćuruvije prisluškivan i nakon njegove smrti. To je navodno odvelo istragu upravo do Radonjića, koji je u vreme likvidacije novinara bio načelnik beogradskog DB. Njega je interesovalo ko dolazi u stan Ćuruvije i da li njegovi prijatelji sumnjaju ko ga je ubio.
U svom iskazu ona je navela i da su početkom NATO bombardovanja marta 1999. godine, promenjeni operativci koji su ranije pratili ovog novinara, što je upotpunilo ranije iskaze na osnovu kojih je izveden zaključak da je tim ubica organizovao upravo Radonjić.