KV: Naplatili sanaciju posle zemljotresa, a radovi nisu ni bili završeni?
U Kraljevu je uhapšeno 16 osoba na čelu sa bivšim gradonačelnikom koje se sumnjiče da su zloupotrebili sredstva za sanaciju objekata posle zemljotresa u novembru 2010. godine, i tom prilikom oštetili grad za oko milion evra, izjavio je danas direktor policije Milorad Veljović. Među uhapšenima je i bivši gradonačelnik tog grada, Ljubiša Simović.
"Radi se o novcu koji je uplatila vlada republike Srbije na poseban račun opštine Kraljevo i taj novac je korišćen za sanaciju objekata porodica koje su bile najugroženije", kazao je Veljović novinarima u Beogradu, dodavši da će istraga biti nastavljena pošto se sumnja da je suma veća.
''Posao policije nije završen. Mi dalje nastavljamo provere u vezi sa humanitarnim akcijama, odnosno novac koji je uplaćivan putem raznih donacija i u materijalu ili nekim drugim oblicima. Konačan iznos će sigurno biti znatno veći", kazao je Veljović.
Simović je u to vreme je postao komandant štaba za vanredne situacije, a bivši ministar Milan Marković je u ime Vlade Srbije bio koordinator za sanaciju zemljotresa u Kraljevu.
Prema poslednjim informacijama, privedene osobe su osumnjičene za zloupotrebe prilikom izgradnje montažnih stambenih objekata u tom gradu, posle zemljotresa 2010. godine.
"Blic" piše da je budžet Kraljeva oštećen u periodu od 2010. do 2012. godine i da su naplaćivani poslovi koji nisu ni urađeni. List navodi da je opština Kraljevo na čijem čelu je bio Simović, poslerazornog zemljotresa u tom gradu, potpisala ugovor o izgradnji montažnih kuća sa konzorcijumom u okviru kojeg su poslovale firme "Ju Keops", "Ving" i "Tehnoprofil".
Čelnici opštine su posle toga odobrili konzorcijumu da ne obavlja pojedine poslove predviđene ugovorom, ali ugovorenu cenu radova nisu umanjili. Na taj način je konzorcijumu koji predvodi "Ju Keops" obezbeđena imovinska korist veća od 44 miliona dinara (oko 400.000 evra).
Opština Kraljevo je sa preduzećem "Putevi Užice" potpisala ugovor o donaciji skoro 18 tona armaturnog gvožđa, ali je taj materijal bez nadoknade preuzeo i ugradio u montažne kuće konzorcijum, koji je, uz saglasnost Simovića, naplatio iz gradskog budžeta ceo iznos od 1,7 miliona dinara (oko 15.500 evra) za taj materijal.
Kada je posao završen, nadzorni organ je u izveštaju naveo da su konzorcijum tri firme i podizvođači izveli sve radove predviđene ugovorom na 465 kuća, dok posao uopšte nije bio završen, a u nekim slučajevima nije ni započet, dok se gradilo mnogo lošijim materijalima koji su plaćani po ceni najboljih.