Šta će biti s Keljmendijem?
Ustav tzv. Kosova ne predviđa izručenja kosovskih državljana, ali još nije izvesno kako će Priština postupiti u slučaju narko bosa Nasera Keljmendija i da li on ima kosovsko državljanstvo, izjavio je stručnjak za krivično i međunarodno krivično pravo Ismet Saljihu.
Saljihu, koji je učestvovao u izradi kosovskih zakona u oblasti krivičnog prava, rekao je za agenciju Beta da je Ustavom Kosova regulisano da se kosovski državljanin ne može izručiti drugoj državi zbog krivičnih dela izvršenih u toj državi.
Keljmendi je osumnjičen za organizovanje ubistva Ramiza Delalića Ćele u Sarajevu 2007. godine. Prema policijskim informacijama, on je glavni finansijer i organizator trgovine heroinom, a od prošle godine je i na crnoj listi SAD.
Keljmendi, koji je optužen u BiH, uhapšen je na Kosovu. Njemu još traje policijsko zadržavanje posle čega će biti izveden pred sudiju.
Kosovo, prema Saljihuu, s druge strane ima i sva potrebna pravna akta koja regulišu pitanje ekstradicije. Skupština Kosova je usvojila Zakon o međunarodnoj pravnoj saradnji, kojom se reguliše i pitanje izručenja. Preduslov za ekstradiciju je i postojanje sporazuma dve zemlje, ali takav ugovor Kosovo i BiH nemaju, a Sarajevo ne priznaje nezavisnost Kosova.
Keljmendijevi saradnici: Haradinaj, Naser Orić i vlasnik Avaza |
Međutim, Saljihu navodi da se onda može primeniti Evropska konvencija o ekstradiciji. Takođe još nije zvanično potvrđeno da Keljmendi ima kosovsko državljanstvo.
Saljihu je ocenio da ceo postupak protiv Keljmendija treba da se odvija pred kosovskim sudovima, ali će poslednju reč imati ministar pravde Kosova.
Misija EU na Kosovu, Euleks, izrazila je spremnost da pomogne u rešavanju problema oko izručenja Keljmendija.