Albanci pretukli Srbina na Kosmetu
U selu Žač, kod Istoka, Srbina Ljubišu Stepanovića pretukla je grupa Albanaca, kada je jutros išao po hleb i namirnice u Osojane.
Pretučeni Stepanović je zbrinut u kosovskomitrovačkoj bolnici, a lekari su izjavili da nije životno ugrožen.
Specijalista otorinolaringolog u kosovskomitrovačkoj bolnici dr Tatjana Ikić rekla je da je Stepanović primljen oko podneva i da su mu povrede sanirane.
"Bila je velika povreda ušne školjke, a prisutne su i povrede na ekstremitetima, leđima i slabinskom delu, što su konstatovali hirurg i ortoped. Opšte stanje pacijenta je stabilno i nije životno ugrožen. Povrede su bile prilično jake. U trenutku zadobijanja povrede kratkotrajno je izgubio svest", rekla je dr Ikić.
Ivanović: Bezbednost na Kosmetu je ugrožena
Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović ocenio je da je posle napada na Srbina Ljubišu Stepanovića na putu ka Osojanu, opšta sigurnost bitno snižena i da bi to trebalo da zabrine i Kfor.
"Opšta sigurnost je bitno snižena sada. Mislim da je to atmosfera koja bi trebala da zabrine i one koji komanduju vojnicima, jer je Kfor jedina respektibilna snaga koju poštuje i jedna i druga strana", rekao je Ivanović.
On je kazao da je napadnuti Srbin povratnik u selo Žač, u koje se vratilo pet porodica "koje su očito nekoga uznemirile".
"Njihove njive i zemljište obrađuju kosovski Albanci od 1999. godine do danas. Najavljen je povratak još nekoliko porodica u isto selo. Kada se tome doda da sela Žač i Srbobran od juče nemaju struju, a plaćaju račune, uz ovaj incident, to ukazuje na stvaranje vrlo napete atmosfere", rekao je Ivanović.
Ministarstvo za Kosovu i Metohiju traži reakciju od međunarodne zajednice
Ministarstvo za Kosovo i Metohiju zatražilo je danas od međunarodnih činilaca da, osim verbalne osude, preduzmu konkretne korake, kako se incidenti u pokrajini, poput dva najnovija "užasna čina" ne bi ponovili, a da njihovi počinioci budu otkriveni i kažnjeni.
Misiji Evropske unije za provođenje prava u pokrajini (Euleks) i drugim međunarodnim činiocima je u saopštenju Ministarstva skrenuta pažnja da su u roku od 48 sati na Kosmetu napadnuti povratnik u selo Žač Ljubiša Stepanović i otkopan grob Srpkinje na groblju u Gnjilanu.
Incidenti koji pokazuju pravo lice tzv. kosovskih vlasti i njihovog poimanja multietničkog društva u kome nema mesta ni za povratak, ni za žive, ali ni za mrtve Srbe, saopšteno je iz Ministarstva.
U saopštenju se ističe da bi međunarodni civilni predstavnik i specijalni predstavnik EU na Kosmetu Piter Fejt, umesto što pravi planove za integraciju Severa Kosmeta, trebalo da privoli privremene pokrajinske institucije da obezbede osnovna ljudska prava Srbima, pravo na normalan i bezbedan život.
"Međutim, praksa je pokazala da u poslednjih deceniju nijedan počinilac napada i zločina nad kosmetskim Srbima nije otkriven ni osuđen", navodi se u saopštenju Ministarstva za Kosovo i Metohiju.