Još jedan Albanac potvrdio da je vršio transplatacije u "Medikusu"
Anesteziolog Sokol Hajdini drugi je Albanac koji je pred sudom u Prištini priznao da je učestvovao u transplantaciji ljudskih organa u privatnoj prištinskoj Klinici "Medikus". Hajdini, koji je jedan od optuženih u slučaju "Medikus", rekao je da je kao anesteziolog bio u timu koji je vršio transplantacije ljudskih organa na Klinici, ali i da nije znao da se to radi ilegalno.
"Bio sam deo tima koji se bavio transplantacijama ljudskih organa", rekao je Hajdini, optužen za nezakonito obavljanje transplantacija organa. Dodao je da je bio uveren da "Medikus" ima dozvolu za obavljanje transplantacija.
"Nisam se interesovao da li klinika ima dozvolu ili ne. Dolazio sam na Kliniku na poziv. Bio sam ubeđen da se transplantacije obavljaju legalno", rekao je Hajdini.
I Driton Jilta, jedan od devetoro optuženih za ilegalno presađivanje bubrega u privatnoj Klinici "Medikus" u Prištini, priznao je početkom meseca da je zloupotrebio službeni položaj i da je obavljao ilegalne medicinske aktivnosti.
Prema dokazima koje je podnio tužilac Euleksa Džonatan Ratel, u "Medikusu" su obavljene 23 transplantacije bubrega, a u ilegalnim delatnostima učestvovalo je najmanje 46 lica, među kojima su samo dva bila Albanci.
Optužnicom je obuhvaćeno devet lica, sedam sa Kosova i Metohije, te po jedan turski i izraelski državljanin.
Istražioci Euleksa izdali su 2008. godine nalog o zatvaranju privatne Klinike "Medikus", odmah nakon što je obelodanjen izveštaj Dika Martija o učešću pripadnika takozvane Oslobodilačke vojske Kosova, među kojima je i sadašnji premijer samoproglašenog Kosova Hašim Tači, u trgovini organima otetih Srba i drugih zarobljenika tokom sukoba 1999. godine.
Prema optužnici, na toj klinici je 2008. godine izvršeno 30 nelegalnih transplantacija bubrega. Siromašni ljudi iz Turske, Rusije, Moldavije i Kazahstana su navođeni da dođu lažnim obećanjem da će dobiti po 20.000 evra za bubreg, ali većina nikada nije dobila ni cent.