Protiv koga su revizori podneli prijave?
Državna revizorska institucijaSrbije (DRI) je danas saopštila da je, zbog nepravilnosti u trošenju budžeta 2011. godine, sudovima podnela niz prekršajnih i krivičnih prijava protiv ministara, ambasadora, gradonačelnika i drugih državnih službenika.
DRI je na svom sajtu (www.dri.rs) objavila da je sudovima podnela 193 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, a tužilaštvima 28 prijava za privredni prestup i osam krivičnih prijava.
Ministarstvo saobraćaja prihvatilo sugestije DRI
Ministarstvo saobraćaja Srbije
"Nikada u Ministarstvu koje vodi ministar Milutin Mrkonjić nije
U Ministarstvu saobraćaja istuču da su prihvatilu primedbe i infrastrukture u opštinama.
Navodi se da je DRI u nalazu kontrole za 2011. godinu dala primedbu na nepostojanje procedure na osnovu koje Ministarstvo dodeljuje sredstva
Sugestija koju je Državna revizorska institucija dala Ministarstvu je, kako se ističe, odmah prihvaćena i sačinjeno je Uputstvo i procedura raspodele sredstava iz budžeta za realizaciju projekata putne infrastrukture.
"Što se tiče primedbe Državne revizorske institucije na izgradnju i finansiranje lokalnih puteva u opštini Novi Pazar, ona se odnosi na proceduru izbora izvođača radova shodno Zakonu o javnim nabavkama", |
Prijavama je obuhvaćeno 319 lica zbog nepravilnosti koje su državni revizori utvrdili kontrolom finansijskih izveštaja budžetskih korisnika u 2011. godini.
Na sajtu se navodi da su krivične prijave podnete protiv gradonačlenika Požarevca Midraga Milosavljevića, Užica Jovana Markovića i Vranja Miroljuba Stojčića, protiv predsednika opštine Bački Petrovac Vladimira Turana i Pirota Vladana Vasića.
Krivična prijava je podneta i protiv direktora Društvenog fonda za puteve Opštine Pirot Miroslava Mančića, direktora predškolske ustanove Dečiji vrtić iz Užica Zorice Todorović i predsednika saveta Mesne zajednice "Ivanovo" u Pančevu Josifa Vasilčina.
Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka podnet je protiv ministra saobraćaja Milutina Mrkonjića i bivših ministara kulture Predraga Markovića i Nebojše Bradića, i bivšeg ministra za ljudska i manjinska prava Svetozara Čiplića.
Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka podnet je i protiv sedam ambasadora Srbije: Radomira Diklića u Belgiji, Sande Rašković-Ivić u Italiji, Dragana Županjevca u Grčkoj, Dušana Batakovića u Francuskoj, Jelice Kurjak u Rusiji i Zorana Lutovca u Crnoj Gori.
Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka pokrenut je i protiv generalnih sekretara u Minisatrstvu spoljnih poslova Vladimira Ćurguza i Mirjane Živković.
DRI je podnela zahtev za pokretanje prekršajnog postupka i protiv bivših državnih sekretarki u Ministarstvu kulture, informisanja i informacionog društva Jasne Matić i Snežane Stojanović Plavšić, protiv direktora Republičkog zavoda za informatiku i internet Damira Baralića, bivšeg direktora Uprave za veterinu Zorana Mićovića.
Isti zahtev DRI je podnela i protiv generalnog direktora Gradske čistoće Beograd Aleksandra Stamenkovića, direktora Elektrovojvodine Tihomira Simića, direktora Parka prirode "Mokra gora" Emira Kusturice, generalnog direktora Srbijagasa Dušana Bajatovića, direktora GSP Beograd Milete Radojevića, direktora Termoelektrane i kopova Kostolac Dragana Jovanovića.
Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka podnet je i protiv bivšeg direktora Agencije za osiguranje depozita Milorada Džambića i direktora Kontrole letenja Srbije i Crne Gore Nikole Stankova.
Protiv Stankova je podneta prijava i za privrendi prestup, kao i protiv tri osobe u Kontroli - Borisa Broćića, Mirjane Branković i Vojisilava Okrajinova.
Za privrendi prestup prijave su podnete i protiv v.d. direktora Agencije za osiguranje depozita Lidije Perović i Jelke Milošević, šefa finansijskog odeljenja u Agenciji.