Ljimaju produžen pritvor za još dva meseca
Euleksov sudija Malkom Simons odlučio je da za još dva meseca bude produžen pritvor jednom od komandanata OVK Fatmiru Ljimaju, kao i Naseru Krasnićiju, Naseru Šalji i Nedžmiju Krasnićiju, koji su optuženi za ratni zločin nad civilnim stanovništvom u Klečki u martu 1999. godine.
Okružni sud u Prištini je 24. novembra četvorici okrivljenih odredio sudski pritvor u trajanju od mesec dana i proglasio prihvatljivim dokaze Agima Zogaja, poznatog kao svedok "iks", kao i dokaze koji su pronađeni prilikom pretresa prostorija Nasera Krasnićija i Fatmira Ljimaja.
Sudsko veće Okružnog suda u Prištini je 21. decembra odlučilo da za još dva meseca produži pritvor četvorici optuženih u slučaju Klečka.
Okružni sud u Prištini je na prvom suđenju predmet Klečka podelio u dva dela i donesene su dve presude. Sud je tada dokaze Agima Zogaja proglasio neprihvatljivim i kroz obe presude oslobodio sve optužene.
Prema navodima optužnice, Ljimaj i još devetorica optuženih pripadnika OVK narušili su "telesni integritet i zdravlje neodređenog broja civila srpske i albanske nacionalnosti i ratnih zarobljenika u logoru u selu Klečka kod Lipljana". Zatvorenici su, po optužnici koju je podigao specijalni tužilac Euleksa, držani u nehumanim uslovima - u lancima na izuzetnoj hladnoći, bez hrane i sanitetskih objekata, uz često batinanje...
Optužnica Euleksa zasnivala se na svedočenju pokojnog Agima Zogaja, čuvara u ovom logoru, koji je izvršio samoubistvo u jednom parku u Nemačkoj.
Prema podacima srpskog pravosuđa, pripadnici OVK pod Ljimajevom komandom samo u periodu od 17. do 22. jula 1998. godine ubili su 22 srpska civila.
Prema navodima srpskih pravosudnih organa, zločin u Klečki je jedan od najmonstruoznijih na Kosmetu, a među ubijenim civilima bili su deca i trudnice koji su mučeni i pogubljeni na najbrutalniji način - bacani su živi u krečanu koja je korišćena kao krematorijum.
Iako je pred Haškim tribunalom optužen za ratne zločine nad Srbima i Albancima, Tribunal je Fatmira Ljimaja oslobodio svih optužbi u novembru 2005. godine, a na Kosovu je dočekan kao heroj. Posle toga obavljao je niz političkih funkcija.