Veštaci saučesnici u ubistvima dece
Prava zavera ćutanja i lažnog veštačenja lekara o smrti trogodišnje Anje Grahovac, koja je pre pet i po godina umrla posle rutinske operacije katarakte, ne dozvoljava da se okonča suđenje. Ta opstrukcija može da bude prekinuta samo na jedan način, veštačenjem van Srbije, kažu stručnjaci.
Dijana Radović u ime grupe građana čiji su najmiliji stradali zbog lekarske greške napominje da u Srbiji moraju da se donesu propisi i protokoli o veštačenjima u slučaju lekarskih grešaka da bi se izbegla neprincipijelna lekarska solidarnost.
- Što se tiče male Anje, kristalno je jasno šta se desilo i nema nedoumica. Mislim da su oni koji lažno veštače saučesnici u ubistvu naše dece. Tako se samo produbljuje jaz nepoverenja između lekara i pacijenata i takvim veštačenjima ljaga pada na celu struku iako tamo ima mnogo divnih i savesnih ljudi - kaže Dijana Radović, koja je izgubila ćerku Jelicu (18) prema prvostepenoj presudi zbog lekarske greške.
U postupku pred Višim sudom u Beogradu, protiv trojice lekara i servisera aparata za kiseonik obavljena su dva veštačenja, prvo na Medicinskim fakultetu u Novom Sadu, a zatim u Beogradu. Međutim, nijedno nije donelo konkretan zaključak.
- Izgleda da lekari neprincipijelnom solidarnošću žele da skinu odgovornost sa svojih kolega. Kada se daje tako polovičan i nejasan odgovor, to liči i na odugovlačenje. Jedino rešenje je da se veštači u inostranstvu. To je jedna vrsta poraza za naše institucije, ali ako je to jedini put da se dobije nepristrasno veštačenje, onda to mora da se uradi - kaže za “Blic” dr Hajrija Mujović Zornić iz Udruženja pravnika za medicinsko i zdravstveno pravo Srbije.
Profesor kriminolog Dobrivoje Radovanović ističe da u svakom slučaju postoji odgovornost lekara, jer je zdravo dete umrlo usled nedostatka kiseonika.
- Ili su aljkavo radili tako što su propustili da pregledaju aparat za kiseonik, ili su nešto pogrešili tokom operacije. Solidarnost unutar lekarske profesije je problem i mora da postoji granica do koje se to može raditi - kaže Radovanović. On takođe dodaje da jedino rešenje vidi u veštačenju u inostranstvu.
Dr Marko Kontić, bivši predsednik Etičkog komiteta Srpskog lekarskog društva, smatra da je slučaj male Anje težak i da roditelji zaslužuju da znaju istinu.
- Postoji moderna forenzika u razvijenim zemljama koje imaju bolju tehnologiju pomoću koje bi možda mogla da se utvrdi istina. Ne može se opravdati ishod operacije, jer je dete umrlo i mora se dalje istraživati dok se ne utvrdi istina - kaže dr Kontić.